jak nauczyć dziecko pływac

Nauczenie dziecka sztuki pływania to dla wielu rodziców niemałe wyzwanie. Część dzieci uczy się poruszania w wodzie bardzo szybko, inne natomiast mają z tym dużą trudność i obawy. Jak sobie poradzić z nauką pływania podczas urlopu? Gdzie najlepiej uczyć się pływać? 

Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać? 

Dzieci uwielbiają zabawę w wodzie, ale brak umiejętności pływania sprawia, że nie mogą z niej w pełni korzystać. Dzięki skutecznej nauce Twoje dziecko nie tylko będzie mogło cieszyć się czasem spędzonym na plaży, a dodatkowo – będą bezpieczniejsze nie tylko nad morzem, ale podczas spędzania wolnych chwil nad jeziorem, rzeką, czy – już podczas zimy – na basenie. 

To oczywiście niejedyna zaleta pływania. Jak każda aktywność na świeżym powietrzu, tak i pływanie działa pozytywnie na kondycję i ogólne samopoczucie. Regularne pływanie pozwala również utrzymać prawidłową wagę, co w dobie rosnącego problemu otyłości wśród dzieci ma szczególne znaczenie. Ponadto dziecko, które nauczy się pływać, na pewno będzie czuło większą pewność w siebie w nowych sytuacjach życiowych. 

Jak skutecznie uczyć pływania?

Do mniej więcej 6 miesiąca życia dzieci czują się w wodzie bardzo swobodnie – w końcu przed narodzinami było to dla nich środowisko naturalnie. Z czasem jednak się to zmienia i dziecko należy ponownie zaadaptować do przebywania w wodzie. Jak to robić? Przede wszystkim powoli, małymi kroczkami i bez wywierania jakiejkolwiek presji (np. “zobacz, że inni już potrafią, a Ty nie”) czy z przeświadczeniem, że pływanie jest proste i wystarczy wrzucić dziecko na głęboką wodę, aby się nauczyło. Nic bardziej mylnego!

Jeśli chcesz samodzielnie uczyć dziecko, pokaż mu najpierw proste zabawy w wodzie, np. kopanie czy poruszanie nogami. Na szczęście maluchy lubią tego typu małe wyzwania, więc nie powinno być z tym żadnego kłopotu. Kolejnym etapem jest nauka wydmuchiwania powietrza, czyli robienie bąbelków pod wodą – najlepiej robić to poprzez wspólne zanurzanie ust, a następnie nosa – bez niepotrzebnego pośpiechu. Na tym etapie możesz dziecku ubrać okulary pływackie, mimo iż nie będzie potrzeby zanurzania całej głowy. To kolejne zadanie – można je przeprowadzić poprzez wyskakiwanie z wody i szybkie zanurzanie, które jest dość łatwe. Co dalej? Jeśli sami potrafimy doskonale pływać i znamy technikę, możemy powoli przysposabiać dziecko do pływania – najpierw przy krawędzi basenu i z podtrzymywaniem. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub chcemy, aby dziecko nie nabierało złych nawyków, najlepiej poszukać instruktora. 

Gdzie uczyć dziecko pływać?

Dobrym miejscem na naukę pływania jest basen, w którym panują bardzo komfortowe warunki dla dziecka, a i rodzicowi zdecydowanie łatwiej obserwować postępy swojej pociechy. Czysta i ciepła woda, którą nie targają fale, to bezpieczne środowisko do stawiania pierwszych kroków w pływaniu. W HT Houseboats, poza bliskością Morza Bałtyckiego, możesz skorzystać z basenu, który idealnie nadaje się na naukę pływania dla dzieci, oczywiście pod okiem rodzica lub opiekuna! HT Houseboats to nie tylko basen, ale mnóstwo innych atrakcji dla dzieci. Skorzystaj z uroków Mielna i Jeziora Jamno. 


Język