Widok z domku na wodzie

Wypoczynek nad Bałtykiem bez tłumów i zgiełku wydaje się nieprawdopodobny. Na szczęście możemy korzystać z uroków plaż i nadmorskich krajobrazów również w relaksującej atmosferze. W końcu na przestrzeni 770 km linii brzegowej istnieje więcej miejscowości niż dobrze znane Władysławowo, Kołobrzeg lub Łeba. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, aby w pełni skorzystać z uroków plaż.

Mikoszewo

Miejscowość znajdziemy po prawej stronie u ujścia Wisły. Spokojna okolica zachęca do odwiedzin szeroką, piaszczystą plażą i płytkim zejściem do morza, które jest wymarzone dla rodzin z dziećmi. Na osoby kochające naturę czeka rezerwat Mewia Łacha, który stworzono dla ochrony rzadkich gatunków ptactwa, a przede wszystkim miejsc gniazdowania ptactwa wodnego. W pobliskich Żuławkach i Drewnicy warto zobaczyć unikalne zabytki architektoniczne z XVIII i XIX wieku. Mikoszewo świetnie sprawdza się jako baza wypadowa ze względu na niewielką odległość od Gdańska.

Dębki

Zamiast obleganej Łeby i Władysławowa wybierzmy Dębki, które znajdują się między nimi. Kilka rybackich domów z XIX wieku przybliża dawne życie mieszkańców tej starej osady rybackiej. Nadmorskie krajobrazy Dębek urzekają, a w szczególności plaża z malowniczym ujściem Piaśnicy. Rzeka sprzyja zabawom dzieci w wodzie i trudno oprzeć się okazji skorzystania ze spływu kajakowego. Aby podziwiać piękne widoki na morze i las, wchodzimy na 20-metrową wieżę widokową w kompleksie Rybaczówka.

Mielenko

Mielenko, zlokalizowane pod Mielnem, mocno kontrastuje ze znanym kurortem. Do Mielenka przyjeżdża o wiele mniej turystów niż do Mielna, więc znajdziemy tu spokój. Odpoczniemy na szerokiej plaży z drobnym piaskiem, którą zasłania las rosnący na paśmie wydm. Krajobraz nadmorski skłania do spacerów, a jeżeli znudzi się nam cisza, do Mielna możemy dojść plażą.

Gąski

W Gąskach odpoczniemy od miejskiego zgiełku na czystej i szerokiej plaży, nad którą góruje latarnia morska o wysokości 50,2 m – trzecia co do wysokości w Polsce. Aby wejść na taras widokowy i podziwiać krajobrazy, trzeba pokonać 190 schodów. Położenie między Mielnem i Ustroniem Morskim zapewnia wiele atrakcji. Warto wybrać się do Ogrodów Tematycznych Hortulus oddalonych o 9 km od Gąsek.

Pustkowo

Nazwa brzmi zachęcająco, prawda? Chociaż zupełnego braku ludzi na plaży nie doświadczymy, miejscowość jest zdecydowanie mniej oblegana niż pobliski Pobierów i Trzęsacz. Czysta i szeroka plaża systematycznie zyskuje odznaczenie Błękitnej Flagi. Klifowy brzeg i wydmy tworzą bajeczny krajobraz. Ciekawostką jest Bałtycki Krzyż Nadziei stanowiący replikę krzyża na Giewoncie.

Inne plaże warte uwagi

Trudno na raz wymienić wszystkie miejscowości, w których nie zaznamy tłumów na plażach, ale jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim nie wybierajmy popularnych kurortów, lecz mniej znane miejscowości. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie Poddąbia, Kopalina, Smołdzińskiego Lasu, Rogowa, Orzechowa, Wicia, Rusinowa, Lubiatowa, Bobolina, Dębina lub Swarzewa. Najbardziej urokliwe plaże odkrywamy najczęściej zupełnie przypadkowo, więc dajmy się czasem ponieść wakacyjnej przygodzie.

A jeśli szukasz innego wyjątkowego miejsca nad Bałtykiem, w którym chciałbyś spędzić urlop odpoczywając na plaży, zapoznaj się z ofertą HT Houseboats! Nasz ośrodek położony przy plaży w Mielnie to jedna z najbardziej oryginalnych baz noclegowych w Polsce. Chcesz dowiedzieć się dlaczego? Sprawdź – HT Houseboats!


Język