Światowy Dzień Morza – jak dbać o morskie środowisko

24 września w 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Morza, czyli dzień wyjątkowy dla wszystkich miłośników wielkich wód. To także czas, w którym powraca dyskusja o ekologii i o zanieczyszczeniu mórz, z którym musi niestety zmagać się także nasz Bałtyk. Czym jest Światowy Dzień Morza i jak możemy dbać o morskie środowisko?

Światowy Dzień Morza

Data obchodów Światowego Dnia Morza ma upamiętniać rocznicę podpisania konwencji w 1948 roku, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską, do której należy obecnie 170 państw. Organizacja zajmuje się regulacją transportu morskiego (aby zapobiegać generowanym przez niego zanieczyszczeniom), zajmuje się również bezpieczeństwem oraz problemami ludzi zamieszkujących w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Głównym celem jej działania jest oczywiście ochrona środowiska morskiego.

Święto ma przypominać społeczeństwu, rządom i organizacjom o tym, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Kto z nas nie uwielbia podziwiać, jak spienione morskie fale rozbijają się o brzeg, albo jak pięknie wygląda sięgający aż granicy horyzontu bezmiar wód? Morze kojarzy się także z wakacjami, odpoczynkiem, relaksem z rodziną czy przyjaciółmi. Aby jednak tak pozostało, każdy z nas musi dbać o akweny morskie.

Zanieczyszczony Bałtyk

Bałtyk jest morzem wewnątrzkontynentalnym i jednym z najmniejszych na świecie. Proces wymiany wód jest w nim bardzo powolny, ze względu na jedynie wąskie połączenia z Oceanem Atlantyckim poprzez cieśniny duńskie. To sprawia, że zanieczyszczenia zalegające w Morzu Bałtyckim pozostają tam na bardzo długo, a ich liczba niestety systematycznie rośnie. Trafiają do niego ścieki rolnicze, komunalne, przemysłowe i komunikacyjne, a także odpady pozostawione przez turystów.

Zanieczyszczenia są także wielkim problemem dla morskiego ekosystemu, który cierpi z powodu nadmiernej eksploatacji mórz. Akweny morskie to dom dla milionów gatunków zwierząt i roślin, które na skutek zalegania dużej ilości śmieci i odpadów narażone są na wyginięcie. Problem degradacji jest złożony i nie da się go rozwiązać w prosty sposób, ale my jako turyści mamy możliwość zadbania o morskie środowisko. Należy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Morze Bałtyckie – jak zachowywać się nad morzem?

Przede wszystkim – nie śmiecić. Przestrzeganie tej prostej zasady przychodzi turystom niestety najtrudniej. Wyobrażacie sobie całkowicie czystą plażę, bez niedopałków papierosów, pustych butelek czy papierków po ciastkach? Każdy z nas wystarczy, że wrzuciłby swoje śmieci do pojemnika, a byłoby czyściej, i nie cierpiałby tak bardzo morski ekosystem.

Wiedzieliście, że butelka po winie potrafi rozkładać się na morskim dnie przez 1000 lat? Rozbita na plaży również nie znika w próżni, tylko ulega rozpadowi – nie mówiąc już o tym, że na kawałek szkła może nadepnąć inna osoba i rozciąć stopę. Bądźmy odpowiedzialni i sprzątajmy swoje śmieci.

Dbaj o morze i ciesz się czystym Bałtykiem z HT Houseboats!

O morze należy dbać nie tylko podczas Światowego Dnia Morza, ale cały czas, bez względu na porę roku. Jeśli szukasz miejsca nad Bałtykiem, które idealnie nadaje się do relaksu i wypoczynku, koniecznie zapoznaj się z ofertą HT Houseboats. Nasze luksusowe domki na wynajem w Mielnie są ekologiczne, a my od początku działalności dbamy o ochronę środowiska. Jeśli jesteś zainteresowany, przeczytaj o tym, jak realizujemy filozofię Zero Waste w HT Houseboats!


Język