Mielno - polska stolica nordic walkingu

Nordic walking to nic innego jak aktywność polegająca na marszu z kijkami w dłoniach. Została wymyślona na początku XX wieku jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Takie chodzenie, w którym pracują również ręce, angażuje do 90% mięśni całego ciała.

Nordic walking – jak ćwiczyć?

W celu osiągnięcia korzystnych dla zdrowia efektów istotne jest opanowanie prawidłowej techniki. Należy umiejętnie odpychać się kijami od podłoża, co sprawia, że wprawiamy w ruch górne partie mięśniowe i jednocześnie odciążamy stawy skokowe, kolanowe, biodra i kręgosłup. Nordic walking to propozycja aktywności fizycznej intensywniejszej niż zwykłe chodzenie (które angażuje około 70% mięśni), ale za to mniej męczącej niż bieganie. Jest to zatem sport dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Oprócz oczywiście bycia świetną formą spędzenia czasu w ruchu na zewnątrz to również dobry sposób na zadbanie o linię. W trakcie uprawiania nordic walkingu organizm odpowiednio się dotlenia zyskujemy lepszą kondycję oraz pozytywnie wpływamy na pracę układu krwionośnego.

Trening nordic walkingu

Tak jak przed rozpoczęciem jakiegokolwiek innego treningu nie można ominąć rozgrzewki. Dobrze jest rozruszać stawy kostek oraz wykonać krążenia kolan, bioder i nadgarstków. Podczas pierwszych treningów zaleca się obecność instruktora lub osoby z większym doświadczeniem, tak aby opanować w pełni technikę. Nordic walking ma przypominać naturalne ruchy wykonywane w trakcie chodzenia. Tempo i rytm nie powinny zatem odbiegać od tempa naszego codziennego marszu. Aby zaobserwować, jak pracują nasze ramiona, kiedy chodzimy, na początku kijki ciągnijmy po ziemi. Następnie spróbujmy wbić prawy kijek w momencie wykonania kroku lewą nogą i odwrotnie. Ważne jest, żeby kijki nie wyprzedzały ruchu nóg. Z jaką częstotliwością wykonywać trening? Gdy intensywność nie jest wysoka, a dystans jest umiarkowany, możemy maszerować z kijkami nawet codziennie. Natomiast w przypadku szybkiego marszu i dystansach powyżej kilkunastu kilometrów, niezbędne jest po treningu dać mięśniom co najmniej jeden dzień odpoczynku na regenerację.

Nordic walking nad morzem

Trudno o przyjemniejszą i piękniejszą scenerię do spacerów niż plaża i szum morza. Zwyczajne spacery, z racji licznych korzyści dla naszego ciała, warto zamienić na nordic walking. Co więcej, ten sport nie jest sezonowy i każda pora roku jest dobra na uprawianie takiej formy rekreacji. W czasie spaceru po plaży z kijkami wdychamy dobroczynny dla zdrowia jod, a miękkie podłoże wymaga od naszych mięśni większego wysiłku, co przekłada się oczywiście na efektywność treningu. Można też urozmaicić trasę o ścieżki przebiegające przez las, aleje spacerowe czy szlaki dla pieszych.

Nordic walking w Mielnie

Godną polecenia lokalizacją wymarzoną do uprawiania nordic walkingu jest Mielno. To właśnie tam gromadzą się kijkarze z całego kraju, ponieważ Mielno jest gospodarzem Pucharu Polski w nordic walkingu. Gości odwiedzających Mielno do swojej bazy noclegowej zaprasza HT Houseboats, oferujący zakwaterowanie w luksusowych domkach na wodzie. Ośrodek udostępnia do wypożyczenia kijki niezbędne do uprawiania nordic Wwlkingu, a personel na pewno udzieli porad z zakresu wyboru trasy spacerowej. Po aktywności HT Houseboats proponuje gościom wizytę w SPA, która odpręży po solidnej dawce wysiłku fizycznego. Mielno i HT Houseboats czekają na wszystkich fanów nordic walkingu, jak i tych, którzy chcą się przekonać o korzyściach płynących z uprawiania tego sportu zarówno dla ciała, jak i dla ogólnego samopoczucia.


Język