Morsowanie Mielno

Morsowanie w Mielnie – czy jest zdrowe i jak zacząć?

Nie sposób nie zauważyć, że tegorocznej zimy morsowanie cieszy się niebywałą popularnością. Nie jest ono jednak „młodą” aktywnością w ujęciu historycznym, ponieważ już w starożytnym Egipcie praktykowano zanurzanie się w zimnej wodzie w celach leczniczych. Morsowanie ma bardzo wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest właśnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Za polską stolicę morsowania uznaje się Mielno, w którym mieści się nasz ośrodek HT Houseboats!

Korzyści zdrowotne z morsowania

Pierwsze skojarzenia z morsowaniem niekoniecznie muszą wiązać się z jego prozdrowotnymi właściwościami. Lodowata woda i niska temperatura budzą obawy przed przeziębieniem i wychłodzeniem organizmu. Dlaczego zatem nawet lekarze wskazują na zalety z nim się wiążące? Po pierwsze dlatego, że w literaturze medycznej jest udokumentowane przeciwzapalne działanie zimna. Zmniejsza ono stan zapalny w schorzeniach narządu ruchu, jak i redukuje nisko-ustrojowy przewlekły stan zapalny, którego przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Zapobiega w związku z tym rozwojowi chorób związanych z układem krążenia, insulinoopornścią czy nawet cukrzycą.

Sami fani morsowania natomiast wskazują na wzrost odporności organizmu (zimno stymuluje komórki układu immunologicznego), poprawę kondycji skóry oraz lepszą wydolność układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, co najważniejsze i co bardzo często podkreślane, morsowanie za sprawą wydzielanych przez organizm endorfin polepsza samopoczucie! Te liczne zalety nie zmieniają jednak faktu, że dobrze jest skonsultować się przed pierwszą lodowatą kąpielą z lekarzem. Istnieje bowiem grupa chorób, które stanowią przeciwwskazania do praktykowania tej aktywności.

Jak zacząć morsować?

Po podjęciu decyzji o zanurzeniu się w lodowatej wodzie należy wiedzieć, jak odpowiednio się przygotować. Bardzo istotna przed zanurzeniem jest trwająca około 20 minut rozgrzewka biegowa w połączeniu z różnymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Długość pobytu w wodzie zależy oczywiście od stopnia doświadczenia. Czas w niej spędzony może wynosić od kilku sekund do kilku minut. Na początku dobrze jest zanurzać się do wysokości pach i trzymać ręce w górze, aby zapobiec obkurczaniu naczyń w odcinku szyjnym. Części ciała, których nie będziemy zanurzać w wodzie, chrońmy elementami odzieży – czapką i rękawiczkami. Pamiętajmy również o obuwiu. Buty neoprenowe utrzymają ciepło w stopach i pozwolą na wydłużenie czasu morsowania. Po wyjściu z wody niech czeka na nas ręcznik, ciepłe ubrania na zmianę i termos z herbatą.

Morsowanie w Mielnie – HT Houseboats zaprasza

Dlaczego domki HT Houseboats są idealną propozycją dla wszystkich Morsów? Do wyboru mają oni jezioro, na którym położone są domki, lub oddalone zaledwie o 300 metrów morze! W jeziorze woda wychładza się szybciej niż w morzu, ale za to słona woda zapewnia naszej skórze doznania niczym w SPA – wszystko zależy od preferencji. Domki HT Houseboats oferują również saunę na wodzie, z której korzystanie świetnie sprawdza się naprzemiennie z morsowaniem. Oprócz sauny, na gości czekają też w domkach jacuzzi wspomagające regenerację, jak i inne relaksujące zabiegi np. masaż ciepłymi kamieniami czy masaż bambusowy.

W HT Houseboats przygotowaliśmy specjalną ofertę związaną z morsowaniem ze wsparciem instruktora! Morsowanie to hartowanie organizmu, ale i świetna rozrywka. Dlaczego nie połączyć jej z weekendowym wypoczynkiem lub urlopowymi planami? W HT Houseboats znajdziecie ku temu wszelkie sprzyjające warunki!