wakacje nad morzem, para na rowerze

Czy zdjęcia, filmy i wirtualne wycieczki Google Street View mogą zastąpić prawdziwą podróż? Okazuje się, że ciekawość świata, chęć odpoczynku, przeżycia przygody lub spełnienia marzeń sprawiają, iż przynajmniej raz w roku mamy ochotę spakować plecak lub walizkę i wyruszyć w podróż. Co sprawia, że ciągnie nas do mniej lub bardziej znanych miejsc?

Podróżujemy coraz częściej

Tak przynajmniej było do ubiegłego roku. Ze względu na pandemię koronawirusa, widmo kwarantanny i ryzyko zakażenia się, mobilność ludzi spadła. Jednak jak wynika z poprzednich danych Departamentu Turystyki, liczba podróży długoterminowych w kraju (5 dni i dłużej) wzrosła z ok. 15 mln w 2014 roku do ok. 20 mln w 2019 roku. Częściej też podróżujemy za granicę. W tym przypadku liczba wyjazdów wzrosła z 10,3 mln do 13,5 mln. Najczęściej podróżowaliśmy w celach turystycznych lub żeby odwiedzić krewnych. Na trzecim miejscu były wyjazdy służbowe.
Dlaczego warto wyjeżdżać?

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odpocząć i nabrać dystansu, nie tylko jeśli chodzi o pracę, ale również domowe problemy czy obowiązki. Stąd pierwszy, wręcz obowiązkowy powód podróży, czyli potrzeba zmiany otoczenia, a często także osób, z którymi przebywamy (np. współpracownicy).

zabawy z dzieckiem na plaży

Podróż bez względu na formę ma przede wszystkim służyć wypoczynkowi (psychicznemu i/lub fizycznemu). Według psychologów, na efektywny odpoczynek należy przeznaczyć ok. 2-3 tygodnie. Pierwszy tydzień to czas na wyciszenie się. W drugim tygodniu rozpoczyna się regeneracja organizmu, a kolejny powinien być poświęcony na pogodzenie się z myślami o powrocie do pracy i domu.

Podróż to dla każdego coś innego

Jeżeli chodzi o destynację oraz formę podróży, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Część osób wybierze relaks oraz ofertę all inclusive. Inni mają chęć sprawdzenia swoich sił oraz przeżycia przygód i dlatego wybierają samotne wyprawy np. do Indii czy Iranu. Kolejny motyw podróżowania dotyczy poznania historii i kultury danego kraju lub miasta. Wówczas bardziej interesujące będą wycieczki z przewodnikiem. Chęć podróżowania wynika czasami z pasji. Ciekawą opcją jest np. poszukiwanie nowych smaków w przypadku osób, które interesują się kulinariami, a u fotografów pogoń za dobrymi ujęciami (np. zorzy polarnej w Norwegii).

Podróże są dla nas ważne również dlatego, że dzięki nim możemy sprawdzać swoje możliwości oraz wyjść poza strefę komfortu. Dla ultramaratończyka będzie to np. ustanowienie nowego rekordu biegowego pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego, a dla himalaisty zdobycie kolejnego szczytu.

Kraj czy zagranica?

Epidemia koronawirusa ograniczyła możliwość zagranicznych wyjazdów, co równocześnie jest szansą na poznanie miast i atrakcji, jakie mamy w kraju. Polska to nie tylko różnorodne pasma górskie, historyczne miasta, obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO, mazurskie jeziora, czy ok. 500 km morskich plaż. To także nietuzinkowe obiekty noclegowe, w których można spędzić niezwykły czas podróży.

Takim miejscem są właśnie luksusowe domki na wodzie HT Houseboats w Mielnie. To wymarzony cel podróży zarówno dla osób, które chcą o poranku budzić się przy szumie wody, jak i tych, które pragną spędzić aktywnie czas w kompleksie sportowym przy obiekcie, skorzystać z usług SPA, poznać historię okolicy (grodzisko słowiańskie, Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach), czy zdobyć kolejny medal w maratonie nordic walking (Mielno było trzykrotnie gospodarzem Pucharu Polski w tej dyscyplinie). Taka podróż będzie nie tylko ważna, ale i niezapomniana!


Język