Czasami słońce bawi się z nami w chowanego, jednak prędzej czy później zawsze się zjawia i częstuje wszystkich solidną dawką witaminy D. Jak więc przygotować swoją skórę na upalne dni? Wystarczy przestrzegać 10 zasad, aby upragnione kąpiele słoneczne były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne!

Przykazanie I: Używaj kosmetyków z filtrem UV

Opalanie skóry, która nie została wcześniej zabezpieczona kremem z filtrem UV,
to prawdziwa zbrodnia, a karą za takie zachowanie będzie prawdopodobnie oparzenie słoneczne! Dlatego też warto zaopatrzyć się w krem dostosowany do potrzeb naszej skóry i zwracać uwagę na oznaczenie filtrów.

W przypadku dzieci oraz osób z jasną karnacją odpowiednim wyborem będzie SPF 50. Z kolei tym, którzy po kąpielach słonecznych mogą pochwalić się brązową opalenizną, wystarczy ochrona w postaci SPF 30. Co więcej, tego typu kosmetyki powinny być nakładane więc co 2 godziny. Kąpiele w morzu bądź inne aktywności powodują, że jedna warstwa to zdecydowanie za mało!

Przykazanie II: Opalaj się w “bezpiecznych” godzinach

Jest to przykazanie, które nie wymaga dłuższego komentarza. Jedyne, o czym należy pamiętać, to magiczny przedział godzinowy: 11 – 15. W tych godzinach nasłonecznienie jest szczególnie intensywne. Jeśli nie będziemy praktykować tej zasady, to nawet najlepszy krem z filtrem może nie zdać egzaminu.

Przykazanie III – Chroń głowę

Kapelusz czy czapka z daszkiem? Cokolwiek wybierzemy, głowa nam za to podziękuje. W trakcie upałów zabezpieczenie jej powinno być naszym nawykiem. Nieważne, czy wyruszamy na przejażdżkę rowerową, czy spędzamy czas na plażowaniu – nigdy nie zapominajmy o jej nakryciu! Zdrowy rozsądek uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami np. udarem słonecznym.

Przykazanie IV: Zadbaj też o usta

Jeśli myślisz, że głowa to jedyne miejsce, które wymaga dodatkowej ochrony, to jesteś w błędzie. Równie ważna w tym temacie jest pielęgnacja ust. Ze względu na to, że skóra warg jest niezwykle delikatna, warto nawilżyć ją pomadką ochronną lub wprowadzić bardziej zaawansowaną pielęgnację, używając specjalnych szminek z faktorem.

Przykazanie V: Obserwuj znamiona Jest to kolejna złota zasada, której należy przestrzegać, zanim nasza skóra przywita promienie słoneczne. Warto w tym celu wybrać się do dermatologa, aby ocenił, które wrażliwe miejsca wymagają dodatkowej ochrony.

Przykazanie VI: Nawadniaj organizm

Picie wody to kluczowy element zbilansowanej diety i niezbędnik pięknej cery. Elektrolity, które dostarcza woda, przydadzą się również podczas zażywania kąpieli słonecznych. W upalne dni łatwo doprowadzić organizm do odwodnienia. Dlatego kompletując plażową wyprawkę, nie zapominaj o dorzuceniu kilku butelek wody – najlepiej, gdy będą to aż 4 litry!

Przykazanie VII: Zaplanuj przerwy

Nie od dziś wiadomo, że szczęśliwi czasu nie liczą, a do tej grupy bez wątpienia należą wszyscy plażowicze. Są tacy, którzy w trakcie wygrzewania się na słońcu słuchają muzyki czy rozwiązują krzyżówki. Pochłonięci ciekawymi zajęciami bardzo często zapominają o tym, że nadal są narażeni na działanie promieni słonecznych. Jeśli i Tobie to zachowanie wydaje się znajome, postaraj się zaplanować kilka przerw w opalaniu. W tym czasie całkowicie zrezygnuj z ekspozycji na słońce bądź udaj się w zacienione miejsce.

Przykazanie VIII: Pilnuj odpowiedniej diety

Kolejną kwestią, którą musimy dorzucić do listy zasad bezpiecznego opalania to dieta. W trakcie upałów wielu z nas miewa obniżony apetyt, co niestety nie sprzyja VIII przykazaniu. Jednak to właśnie w okresie letnim powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby dieta była nie tylko regularna, ale lekkostrawna.

Przykazanie IX: Sprawdź przyjmowane leki

Jeśli zażywamy leki fotouczulające (np. niektóre antybiotyki, środki przeciwzapalne, środki antydepresyjne) niezależnie od koloru karnacji, musimy stosować filtry z możliwie najwyższym zabezpieczeniem, a najlepiej w tym przypadku unikać słońca. W przeciwnym razie skóra będzie mocno zaczerwieniona i podrażniona. Co ciekawe, nawet dziurawiec czy melisa mogą mieć podobny wpływ.

Przykazanie X: Nawilżaj skórę po opalaniu

Możesz wierzyć lub nie, ale skóra po ekspozycji na słońcu to istna Sahara. Aby zminimalizować przesuszenie i przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia, sięgnijmy po preparaty zawierające pantenol, aloes czy witaminę E. Będzie to prawdziwa bomba regeneracyjna, a nasza skóra z pewnością doceni ten krok – tak ważny podczas bezpiecznego opalania!


Język