Wycinki lasów, emisja szkodliwych substancji do atmosfery, otaczanie się toksyczną żywnością – to zaledwie niewielka część tego, w jaki sposób jako społeczeństwo przyczyniamy się do degradacji naszej planety. Niestety, ograniczenie zużycia wody czy też plastiku to obecnie za mało, by móc uratować środowisko naturalne przed zagrożeniem. Dziś potrzebne są zaawansowane, zrównoważone rozwiązania, które jako priorytet stawiają świadomość ekologiczną. W ten nurt idealnie wpisują się nowoczesne hotele ekologiczne. Jak działają tego typu obiekty i dlaczego warto decydować się na wypoczynek właśnie w nich?

Hotel ekologiczny – relaks w harmonii z naturą

W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat idei zrównoważonego hotelarstwa. Z jednej strony jest to efekt pogłębiających się zmian klimatycznych, które obserwujemy praktycznie na całym świecie, natomiast z drugiej wynika to ze zmian w postrzeganiu natury, co spowodowane jest pandemią COVID-19. Powrót do natury i poczucie odpowiedzialności za to, co nas otacza, jak również za przyszłość naszej planety stało się zatem aspektem, na który szczególny nacisk kładzie się w hotelarstwie.

Jak to wygląda jednak w praktyce i czym charakteryzuje się hotel ekologiczny? W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to miejsce, w którym stosuje się różnego rodzaju praktyki ekologiczne, począwszy od wprowadzania programów recyklingowych, poprzez redukcję zużycia wody i korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, aż po wykorzystywanie lokalnych produktów kosmetycznych i spożywczych.

Przykładów na to, jakie działania ekologiczne w hotelach mogą podejmować nowoczesne obiekty hotelarskie, jest mnóstwo. Ich wysoką rangę w trosce o Ziemię potwierdzają specjalne certyfikaty zielonego hotelu, przyznawane nowoczesnym hotelom ekologicznym. Jesteśmy dumni, że i nasz ośrodek HT Houseboats wpisuje się w te założenia, stając się tym samym jednym z niewielu miejsc nad Bałtykiem, gdzie idea zero waste jest nie tyle utartym frazesem, ile raczej faktem.

HT Houseboats – jedyny taki ekologiczny hotel w Polsce

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że hotel a ekologia to zagadnienia, które zupełnie nie idą ze sobą w parze. W HT Houseboats staramy się jednak walczyć z takimi stereotypami i od dłuższego czasu umiejętnie wdrażamy działania ekologiczne w naszym obiekcie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to kropla w morzu potrzeb całej naszej planety, ale mimo to czujemy, że to właśnie te zmiany są potrzebne, by kolejne planety mogły cieszyć się lepszym i zdrowszym życiem.

Wśród głównych rozwiązań proekologicznych stosowanych w naszym obiekcie wymienić możemy:

  • rezygnacja z wyrobów plastikowych – według badań opakowania plastikowe stanowią aż 60-95% wszystkich zanieczyszczeń, które wyrzucane są do mórz, oceanów, jezior i rzek. Nasze serca ogarnia smutek na myśl o tym, że takim miejscem jest również nasze ukochane jezioro Jamno, nad którym położone są domki w HT Houseboats. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na całkowitą rezygnację z plastikowych kubków, słomek i sztućców, a zamiast tego korzystamy z ich ekologicznych odpowiedników, np. papierowych lub drewnianych;
  • korzystanie z wyrobów jadalnych – tych gości, którzy chętnie podążają za nurtem zero waste w swojej kuchni, z pewnością ucieszy fakt, że w HT Houseboats używamy nie tylko z drewnianych sztućców i talerzy, ale także… z naczyń otrębowych, które są jadalne. W ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody i energii elektrycznej, a także zyskujemy pewność, że produkty te będą łatwiejsze w utylizacji i recyklingu;
  • wspieranie lokalnych dostawców – sukces HT Houseboats to zasługa nie tylko nas samych, ale także współpracy z lokalnymi dostawcami żywności, dzięki którym nasi goście mogą delektować się smakiem zdrowych, świeżych produktów – zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich;
  • działania ekologiczne na sportowo – w naszym ośrodku chcemy zachęcić i Was do troski o środowisko. Możecie to zrobić chociażby poprzez postawienie na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, m.in. podczas wycieczek rowerowych, treningów nordic walking oraz uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych z najbliższymi, np. pływania na desce SUP.

Pamiętajmy, że kropla drąży skałę, a to, co my sami zaczniemy robić dla otaczającego nas środowiska, może mieć ogromny wpływ na całą planetę. Niech pierwszym krokiem stanie się zatem wypoczynek w miejscu, w którym życie bliżej natury jest luksusem, na który może pozwolić sobie każdy z nas. Matka Ziemia będzie nam za to wdzięczna. Zapraszamy do HT Houseboats!


Język