morze

Urlop nad wodą to nie musi oznaczać jedynie wypoczynku. To także świetna okazja, aby podreperować zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Warto wiedzieć, jak woda (np. Bałtyk) wpływa na nasze organizmy i dlaczego warto przebywać nad brzegiem jak najdłużej.

Jod i aerozol solankowy

Jod jest jednym z tych pierwiastków, bez których nasze organizmy nie mogą się obyć – a szczególnie nasza tarczyca. Możemy go pobierać wraz z pożywieniem (o czym piszemy nieco niżej), ale wdychanie go podczas spaceru czy kąpieli jest wyjątkowo przyjemne. Warto przy tym pamiętać, że choć Bałtyk jest morzem naturalnie chłodniejszym od akwenów na południu Europy, to w przypadku jodu działa to na jego korzyść. Dlaczego? Cieplejsze akweny szybkiej parują, w związku z czym dostępność drogocennego jodu jest mniejsza. W związku z tym warto pamiętać, że najlepszą porą roku na wdychanie jodu jest jesień, a także wczesna wiosna, kiedy to morze jest najbardziej wzburzone, a nad brzegiem hula wiatr. To również dobry sposób dla kobiet w ciąży, aby odpowiedzieć na wyższe zapotrzebowanie organizmu na jod.

Morze, jak i inne akweny, to także obecność tzw. aerozolu solankowego. Co to jest? Najprościej mówiąc, są to drobinki wody wzbijające się podczas uderzania fal o brzeg. Drobinki te są nasycone wartościowymi pierwiastkami – wapniem, magnezem, bromem, chlorkami oraz wspomnianym jodem, które pozytywnie wpływają na śluzówkę dróg oddechowych oraz wspierają odporność organizmu. Mogą również poprawić wydolność płuc, wymaga to jednak dłuższego pobytu nad wodą, około 2 tygodni.

Dostępność ryb

Pyszne i aromatyczne ryby to bogactwo składników odżywczych – witamin, minerałów oraz niezbędnych kwasów omega-3 i omega-6. To wręcz grzech być nad morzem i nie spróbować któregoś z lokalnych przysmaków. Są o tyle zdrowsze okazy, że niemal dosłownie trafiają na patelnię z wody, w przeciwieństwie do mrożonych i transportowanych przez wiele dni ryb, które znamy z supermarketów. Nad polskim morze warto zasmakować dorsza, halibuta, łososia czy makrelę. Dla smakoszy uwielbiających dorsza i łososia mamy dobrą informację – ryby te znajdziesz w naszej restauracji w Herbals & SPA!

Kąpiele morskie i słoneczne

Kąpiele w morzu to nie tylko czysta, chłodząca przyjemność, ale również działanie na rzecz własnego zdrowia. Minerały zawarte w morskiej wodzie pozytywnie działają na naszą skórę (szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z jej przesuszeniem), jak również naczynia krwionośne, które stają się bardziej elastyczne. Nie ma zresztą lepszego, darmowego sposobu na zrzucanie zbędnych kilogramów, niż kąpiel w morzu. Dlaczego? Ruch w wodzie wpływa pozytywnie na nasze krążenie, ale także pobudza mięśnie do wytężonej pracy. A gdzie nie lepiej zrzucać wagę, jak nad morzem?

Warto jeszcze wspomnieć o dobroczynnym działaniu słońca. Przebywanie na słońcu – rozważnie dawkowane oczywiście – wspiera organizm w syntezie witaminy D, która między innymi wpływa na nasze samopoczucie. Szczególnie czujemy to w okresie jesienno-zimowym, gdy słońca praktycznie nie doświadczamy.

Niebieski uspokaja

Spokojna woda jest idealna do obserwacji z wielu powodów. Po pierwsze, w świecie pełnym bodźców jezioro czy morze wydają się ogromne, ale jednocześnie bardzo ułożone i przejrzyste. Łatwo zauważyć łódkę czy ciekawy okaz ptactwa, co zupełnie zmienia naszą perspektywę i pozwala zneutralizować nadmiar stresu. To również świetnie miejsce dla osób, które lubią medytować, ponieważ obecność wody pozwala się maksymalnie wyciszyć, nie tracąc jednocześnie kontaktu z otoczeniem. Jeśli bliskość wody jest tym, czego szukasz podczas urlopu, to sprawdź naszą ofertę noclegu w domkach nad wodą w Mielnie. Tu będziesz przebywać z widokiem na jezioro, a dodatkowo zaledwie kilka minut spacerem dzieli Cię od morza.


Język