Gry i zabawy w samochodzie z dzieckiem

Okres wakacji z dziećmi to nie tylko beztroskie chwile, pełen relaks i odpoczynek, niezapomniane przygody i cudowne wspomnienia. Zanim bowiem na takich wakacjach się znajdziemy – czeka nas najpierw wielka przeprawa, a mianowicie podróż! No właśnie. W większości przypadków nie jest to taki łatwy do zgryzienia orzech. Oprócz tego, by odpowiednio zaplanować czas przejazdu i jego długość, kluczowe znaczenie w trakcie podróży mają liczne gry i zabawy, jakie można wykorzystać, by ten czas upłynął miło, przyjemnie i bezstresowo. Jak więc to wszystko zaplanować? Co warto kupić? O czym nie powinno się zapomnieć?

Grunt to dobra organizacja

Rodzic, który potrafi wszystko dobrze zorganizować, z pewnością nie da się dziecku w czasie podróży nudzić, a co więcej, na pewno nie pozwoli mu płakać, miauczeć i narzekać. Oczywiście pytanie – mamo, tato daleko jeszcze czy standardowy tekst – nudzi mi się, z pewnością mogą się zdarzyć, ale im lepiej zorganizujemy całość, tym na pewno sama podróż nie stanie się koszmarem, ale co dla wielu rodziców niemożliwe do pomyślenia – totalnym komfortem i maksymalną przyjemnością. Na pewno warto zaplanować długość podróży w rozsądnym upływie czasowym. Jeśli jest to stosunkowo blisko, można wybrać porę, gdzie dziecko zazwyczaj ma drzemkę. Jeśli jedziemy w daleką podróż, idealnie sprawdzi się wyjazd na noc. Im dłużej dziecko będzie w aucie spało, tym większy będzie spokój i komfort dla samego kierowcy. A kiedy nie śpi…

Ciekawe pomysły na zabawę

Nie ma podróży bez czytania i śpiewania. Jest to doskonały sposób na to, by czas upłynął miło i przyjemnie, zarówno dla dziecka, jak również i dla dorosłych. Można wziąć ulubione serie książek naszego małego czytelnika lub razem z nim postawić na śpiewanie dziecięcych piosenek. Jesteśmy przekonani, że wśród wielu taka opcja okaże się być idealna i w taki sposób może upłynąć naprawdę sporo czasu. Doskonale sprawdzi się także kolorowanie, ale trzeba tutaj przygotować odpowiednio miejsce kreatywnego tworzenia. Podkładka, blok, a do tego kredki, które dziecko powinno mieć w pobliżu. Co jeszcze? Na pewno wszystkie dzieci kochają liczenie, a więc liczymy ile jest drzew, domów, samochodów, krów i tak dalej… Nie próbowaliście? To spróbujcie, a przekonacie się, jak dużo może minąć czasu na takiej formie zabawy. W zależności od wieku dziecka można wymyślać także odpowiednie zabawy słowne, rymowanki, tworzenie wierszyków, wymyślanie zagadek i wiele innych temu podobnych działań.

Proste, niewymagające zakupu tak naprawdę niczego zabawy mogą wpłynąć niezwykle pozytywnie na rozwój naszego dziecka. Co więc mu zapewniają? Na pewno poczucie wspólnoty i bycia ważnym. Pozwalają one poszerzyć słownictwo, rozwinąć wyobraźnie czy też usprawnić motorykę. Działają na bystrość i na uwagę dziecka, na naukę współpracy, na budowanie kontaktu. Im ciekawsze pomysły na zabawę, tym więcej będzie można z nich wynieść ciekawego.

Zakup zabawek

Można postawić i na kupno odpowiednich zabawek do samochodu. W zależności oczywiście od wieku dziecka wybrać należy takie, adekwatne do jego umiejętności. W przypadku maluszków będą to gryzaki czy też grzechotki, u większych dzieci gry. Idealnie sprawdzą się karty lub konkretne gierki, takie jak na przykład Dzieci kontra Rodzice w samochodzie. Można także postawić na tablicę do pisania, na tablet do rysowania rysikiem, na karty czy też innemu temu podobne gadżety, które w każdej podróży okażą się być niezastąpione.


Język