zabawy z dzieckiem na plaży

Urlop nad wodą to powinien być czas, w którym odkładamy sprawy zawodowe na bok i poświęcamy swój czas rodzinie. Często jednak w tym momencie pojawia się pytanie, co można wspólnie robić nad wodą, bez względu na to, czy mówimy o morzu, czy jeziorze. Aktywne spędzanie czasu w gronie najbliższych to same korzyści, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie się do tego nieco wcześniej. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, jakie pomysły przychodzą nam do głowy, zawsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz dzieci. Być może nie wszystko, co chcemy robić, jest adekwatne do wieku dziecka i jego możliwości – warto to wziąć pod uwagę. Zapobiegnie to kłopotliwym sytuacjom, w których dziecko zapamięta z zabawy jedynie strach czy obawę o swoje zdrowie. 

Zamki w piasku

Wymieniając zabawy na plaży, nie możemy pominąć klasycznego budowania zamków w piasku. Materiał do budowy jest wyjątkowo wdzięczny – poradzi sobie z nim każdy maluch. Reszta już zależy od Waszej wyobraźni. Czy wolicie budować drogi, miasta, zamki, a może po prostu kopać głęboką dziurę? Wystarczy zwykła łopatka i wiaderko, aby stworzyć fantastyczne, niezapomniane chwile wraz z dzieckiem. 

Mini golf

Do tej zabawy potrzebujemy nieco przestrzeni – trudno o nią na zatłoczonych plażach, ale warto o niej pamiętać. Do piaskowego mini golfa potrzebujemy wiaderko, kilka piłeczek oraz łopatki, które będą dziecku służyły za kij golfowy. Zadanie jest teoretycznie proste – umieścić piłeczkę za pomocą łopatki w wiaderku. Piasek jednak sprawi, że nie będzie to takie łatwe. Za to radość z sukesu – ogromna!

Poszukiwanie skarbów

Spacer brzegiem morza to jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń podczas wakacji, które na długo zachodzi w pamięci. Z dzieckiem czas ten jest jeszcze przyjemniejszy – wystarczy poszukać z nim bursztynów, kamieni o niezwykłych kształtach, muszelek i innych ciekawostek, które wyrzuca z siebie morze. Wszystkie te przedmioty mogą się przydać w późniejszych zabawach!

Rysowanie na piasku

Dla dziecka, które uwielbia prace plastyczne, przebywanie na plaży nie musi być bardzo interesujące. Nie znaczy to jednak, że nie może się w takim miejscu dobrze bawić. Wystarczy ściągnąć warstwę suchego piasku, chwycić patyk i do dzieła! Lekko mokry piasek to doskonałe płótno do tworzenia na nim obrazków. Do tego w każdej chwili można obrazek zniszczyć i wykonać następny, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie. Poza rysowaniem na piasku możecie także zachęcić dzieci do tworzenia figurek i obrazków z pomocą tego, co znajduje się nad brzegiem – kamieni, patyczków czy muszelek. Dla młodszych dzieci może to być dodatkowa nauka liter, liczb czy kolorów. 

Zabawy w wodzie

Zabierzcie ze sobą piłkę, ponton i inne zabawki przeznaczone do wody, dzięki czemu kąpiele będą dla dziecka źródłem kolejnych atrakcji i zabaw. Tu możecie bawić się w nurkowanie, naukę pływania, w piratów poszukujących skarby – niemal we wszystko. Bardzo dobrze sprawdzą się np. wyścigi w wodzie, czy jej przelewanie wiaderkiem. Grunt, aby ten czas spędzać razem, co pozwoli spędzić doskonałe wakacje nad morzem. 


Język