ryby w bałtyku

Morze Bałtyckie słynie z bogatych zasobów ryb, które trafiają na stoły w wielu nadmorskich miejscowościach, w tym również i w Mielnie. Trudno wyobrazić nam sobie wakacji bez świeżej ryby z patelni, która smakuje nieporównywalnie lepiej niż sztuki kupione w supermarkecie na drugim końcu Polski. W Mielnie poza Bałtykiem źródłem ryb jest również jezioro Jamno, w którym nie brakuje dorodnych okazów. Okolica naszych domków na wodzie to świetne miejsce nie tylko dla amatorów wędkarstwa, ale i dla tych, którzy lubią smacznie zjeść. Na jakie ryby warto zwrócić uwagę w przypadku Bałtyku i Jamna? 

Dorsz

Często spotykany w Bałtyku dorsz to ryba morska, która nie jest zbyt tłusta, dzięki czemu tak chętnie jest zamawiana przez turystów. W 100 g dorsza znajduje się niespełna 18 g pełnowartościowego białka oraz niewiele, tzn. mniej niż 1 gram tłuszczu. Czyni to z dorsza bardzo zdrową i smaczną rybę, w której nie brakuje m.in. selenu, witaminy A czy witaminy B6. A do tego to niezwykle smaczna i delikatna ryba, która doskonale smakuje w towarzystwie warzyw, kasz i aromatycznych sosów ziołowych.  

Sandacz – przybrzeżny król Bałtyku

Sandacz pospolity to głównie chude mięso, w którym jest mniej niż 1 g tłuszczu na 100 g ryby! Nie brakuje w nim za to białka, którego jest ok. 20 g – to świetne dania dla osób, które dbają o linię nawet na wakacjach. Co istotne, sandacz to bardzo zdrowa ryba – niewiele w niej cholesterolu, a do tego jest bogaty w ważne minerały, w szczególności fosfor i selen. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Fosfor uczestniczy m.in. w tworzeniu zdrowych kości oraz poprawnym funkcjonowaniu układu nerwowego. Selen natomiast wpływa na działanie tarczycy i poprawia odporność organizmu. Ponadto w mięsie sandacza znajduje się sporo witaminy B12, tzw. kobalaminy, która również działa pozytywnie na układ nerwowy. Najbardziej dorodne okazy sandacza mogą mierzyć ponad 1 metr i ważyć nawet kilkanaście kilogramów. 

Leszcz w jeziorze Jamno

Najczęściej spotykam gatunkiem ryb w jeziorze Jamno jest leszcz – niektóre źródła podają, iż na 5 złowionych ryb w Jamnie 4 to właśnie leszcze. Dlaczego warto jeść akurat tę rybę? Nie jest ona szczególnie bogata w tłuszcz, co dla niektórych smakoszy może być zaletą, dla innych – niekoniecznie. Dla wielbicieli chudszych ryb będzie w sam raz – zresztą leszcz nadrabia zawartością białka, którego w 100 g znajdziemy około 17 gramów. To jednak nie wszystko. Leszcze jest bogatym źródłem witaminy D, A oraz niektórych witamin z grupy B, w szczególności tiaminy i ryboflawiny. W kuchni leszcze czasami przysparza nieco problemów – głównie ze względu na obecność ości, rekompensuje to jednak smak dań z tą rybą. Można ją smażyć, piec, ale i gotować na parze – świetnie sprawdza się z warzywami, czosnkiem czy sokiem z cytryny. Dla wędkarzy to również nie lada rarytas, w końcu leszcz może mieć nawet 80 cm i ważyć dobrych kilka kilogramów. W Polsce rekordowy złowiony leszcz miał 6,9 kg i mierzył 76 cm. 

W jeziorze Jamno oraz Bałtyku poza wspomnianymi rybami znajdują się także inne gatunki, o których warto wiedzieć. Są to między innymi flądry, łososie, liny, karasie, węgorze, płocie, ale również troć czy okoń. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem lub smakoszem ryb, to nocleg w HT Houseboats będzie doskonałym rozwiązaniem, aby rozwijać swoje pasje. W naszym ośrodku możesz zarówno łowić ryby z pomostu, jak i wypróbować wyśmienite dania w restauracji, w której przygotowujemy świeże ryby. 


Język