ekologiczna restauracja Mielno

Urlop nie musi oznaczać totalnej beztroski. Dla turystów świadomych zagrożeń każda chwila, nawet odpoczynek, może być okazją do proekologicznych działań. Czy podczas wakacji jest to możliwe? Jak wybrać miejsce na wypoczynek, aby jednocześnie dbać o środowisko i żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami?

Dlaczego ekologia jest tak ważna?

Zmiany klimatyczne to fakt, któremu naprawdę trudno zaprzeczyć. A nawet jeśli mamy wątpliwości co do niektórych aspektów tego zjawiska, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym zakresie dbać o środowisko – to się po prostu opłaca. Jednym ze sposobów jest wyeliminowanie ze swojej listy zakupów materiałów szkodliwych, w tym np. plastik, którego recykling w naszym kraju nie stoi na najwyższym poziomie. Działania proekologiczne nie muszą ograniczać się tylko do odpowiedniego gospodarowania produktami, ale może dotyczyć np. przejścia na weganizm, co w dłuższej perspektywie może zmniejszyć zapotrzebowanie na mięso. Ma to o tyle znaczenie, iż hodowla zwierząt i przemysł przetwórczy są odpowiedzialne za emisję CO2 do atmosfery, co wpływa na podwyższenie globalnej średniej temperatury powietrza. W HT Houseboats doskonale zdajemy sobie sprawę, że odsetek świadomych zagrożeń, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne, jest coraz większy. Dlatego postanowiliśmy w naszej restauracji (jak i w całym obiekcie) wdrożyć szereg zasad, które mogą pomóc dbać o naszą planetę.

Plastik do kosza

Gdzie to tylko było możliwe, zrezygnowaliśmy z wszechobecnego plastiku. W naszym drink barze nie uświadczysz niepotrzebnych słomek czy ozdób do napojów – zdecydowanie bardziej wolimy, abyś częstował się świeżymi owocami. W przypadku kawy na wynos postanowiliśmy, że wydajemy ją tylko w tekturowych, pochodzących z recyklingu kubkach. Identycznie jest w przypadku opakowań, w które pakujemy jedzenie na wynos czy w ramach cateringu (zamiast styropianu). To nie tylko rezygnacja z plastiku, ale także duża oszczędność wody i energii, a na tym również nam zależy. Nie wydajemy również plastikowych talerzy – gdy chcesz skorzystać z naszego grilla czy zorganizować ognisko, proponujemy jadalne naczynia otrębowe i drewniane sztućce. Poza tym w domkach na wodzie napijesz się wody z butelek wielokrotnego użytku, a masło czy dżemy, które otrzymujesz na śniadanie, nie są zapakowane w plastikowe, małe opakowania. Wydawałoby się, że to drobne sprawy, ale ich suma sprawia, że znacząco zmniejszyliśmy ilość odpadów i śmieci. Zachęcamy do wspierania nas w tym aspekcie.

Nowoczesne menu

Wspominaliśmy wyżej o wegetariańskim jedzeniu – to nie przypadek, ponieważ aż 30% naszego menu to potrawy właśnie tego typu. Wakacje nie muszą kojarzyć się z odpuszczaniem diety czy przejściem na tłuste, niezdrowe potrawy. W HT Houseboats możesz jeść zgodnie ze swoimi przekonaniami. Same menu to jednak nie wszystko. Podobnie jak wielu naszych gości, nie znosimy marnować jedzenie, z tego powodu postawiliśmy na częste dostawy od lokalnych producentów żywności. Pozwala nam to bardzo ograniczyć produkcję odpadów i resztek, a do tego zawsze oferujemy świeże potrawy dla naszych klientów.

Działaj ekologicznie razem z nam

I Ty możesz stać po stronie naturalnego środowiska. To wbrew pozorom nie wymaga dużego wysiłku. Już sam wybór aktywności – np. gry zespołowe na naszym boisku czy czas spędzony na placu zabaw zamiast oglądania telewizji – ma znaczenie. Ponadto w HT Houseboats masz dostęp do rowerów i tandemów, dzięki czemu zamiast jeździć w okolicy samochodem, możesz wybrać się na przejażdżkę w bardzo ekologiczny sposób. A dokąd? Tego dowiesz się z jednego z naszych poprzednich tekstów.


Język