nasze domki nad morzem

Morze i jezioro najczęściej kojarzą nam się z ciepłymi miesiącami, gdzie wygrzewamy się w czasie wakacji. Zimą częściej myślimy o górach, co sprawia, że zapominamy, iż zimą nad wodą też można w ciekawy sposób spędzić czas, np. w ramach ferii czy okresu świątecznego. Poznaj 5 powodów, dla których warto pojechać nad wodę zimą. 

Unikalny krajobraz

Gratka dla osób, które uwielbiają przebywać w niebanalnej scenerii. Lato nad wodą zna niemal każdy, wszak zdjęcia z wakacji dosłownie zalewają nasze media społecznościowe w okresie urlopowym. Połączenie wody, lodu i śniegu robi wrażenie, a jak dodać do tego wschody czy wczesne zachody słońca, to można doświadczyć naprawdę magicznych momentów. A do tego plaże świecą pustkami, co dla wielbicieli fotografii jest nie bez znaczenia. 

Tłumy? Jakie tłumy? 

Nadmorskie kurorty są przepełnione turystami podczas lata. Nikogo to nie dziwi – w końcu uwielbiamy wypoczynek nad wodą w towarzystwie prażącego słońca. Zimą jest już praktycznie pusto, co oczywiście nie zachęca do kąpieli, ale dla osób lubiących spacery to świetne rozwiązanie. Szum fal, lekki mróz i dźwięk śniegu chrupiącego pod stopami w takiej scenerii potrafi odprężyć i zachęcić do refleksji. Dotyczy to również wielu atrakcji, które w Mielnie i w miastach sąsiedzkich nie są tak oblegane. Nie lubisz tłumów? Wybierz się nad morze w zimie – bez kłopotu znajdziesz miejsce noclegowe czy stolik w restauracji. 

Zdrowe powietrze

W dużych miastach czy w górach stężenie szkodliwych substancji w czasie zimy jest na tyle wysokie, że warto skorzystać z okazji, aby choćby na tydzień wyrwać się z objęć smogu. Nad morzem jego obecność jest praktycznie niezauważalna. A do tego jod. Stereotyp na jego temat mówi, że wdychamy go zawsze, gdy jesteśmy nad morze, a to nie do końca prawda. Gorące powietrze i ciepła woda sprawiają, że jodu jest mniej w powietrzu, niż podczas zimy. Ten fakt może zaskoczyć, ale faktycznie powietrze nad brzegiem jest jeszcze zdrowsze właśnie podczas chłodnych miesięcy. Gdy morze jest wzburzone, to dodatkowo do naszych płuc dociera tzw. aerozol solankowy, który bardzo korzystnie działa na układ oddechowy. Z tego powodu zimą korzystniej wybrać ferie nad wodą – z dala od źródeł smogu. 

Niższe ceny

Poza czasem świątecznym nadmorskie miejscowości nie są bardzo oblegane – to już wiemy. Przekłada się to na niższe ceny wynajmu, w końcu każdemu właścicielowi zależy na tym, aby jego pokoju były zajęte przez zadowolonych gości. Wiele miejsc jest przez to tańsze, co sprawia, że możesz sobie pozwolić na dłuższy wypoczynek z całą rodziną. Warto czasem zrobić coś nieoczywistego i wybrać się taniej poza letnim sezonem. 

Jest cieplej – naprawdę!

To argument dla wiecznych zmarzluchów. Chociaż morze kojarzy się nam z wiatrem i falami, to jednak nad Bałtykiem zazwyczaj jest cieplej niż w głębi kraju. Różnica ta może wynieść nawet do kilkunastu stopni! Dlaczego? Kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest Bałtyk. Tak, ten sam, na którego niską temperaturę czasami narzekamy w lecie, zimą niejako ogrzewa wybrzeże. Jest tak ponieważ morze ma wyższą temperaturę niż powietrze, co łagodzi nawet najgorsze mrozy. Szansa, że trafisz akurat na bardzo mroźne dni, jest więc niewielka. W Mielnie średnia temperatura w zimie jest o kilka stopni wyższa niż w dużych miastach naszego kraju, a w przypadku dużych mrozów różnica ta może być jeszcze większa. 

Podsumowanie

Szukasz dobrego miejsca na spędzenie zimy nad wodą? Sprawdź HT HouseBoats, gdzie zamieszkasz w oryginalnych domkach na wodzie. Położone nad jeziorem Jamno domki to unikalny sposób na zimowy urlop w Mielnie. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!


Język