jod nad morzem

Jod jest jednym z pierwiastków, którego nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Nie zawsze jednak możemy pozwolić się na produkty, które go zawierają. Co ciekawe jod jest dostępny za darmo – wystarczy wybrać się nad morze, gdzie w strefie przybrzeżnej jest obecny w powietrzu. 

Dlaczego jod jest taki ważny?

W ludzkim organizmie znajdziemy około 30-40 mg jodu, z czego zdecydowana większość znajduje się w tarczycy. Kluczem do zrozumienia roli jodu w naszym życiu jest właśnie tarczyca. Ten niewielki gruczoł ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania każdego z nas. Gdy tarczyca nie działa prawidłowo, mogą pojawiać się niecodzienne objawy, takie jak np. częste wahania wagi, chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, stałe uczucie zimna, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy z libido i wiele innych. Tarczyca produkuje własne hormony (trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę), które uczestniczą m.in. w prawidłowym działaniu układu nerwowego, mięśni czy w przemianie materii, w tym również na poziomie komórkowym. Jest to jednak możliwe tylko w wypadku obecności jodu, do którego osoby żyjące z dala od morza mają utrudniony dostęp. Niedobór jodu może powodować niedoczynność tarczycy, jedną z chorób, której efektem jest zmniejszona produkcja wspomnianych wcześniej hormonów. Ma to wpływ na gospodarkę całego naszego organizmu. 

Zapotrzebowanie na jod

Podobnie jak w przypadku innych pierwiastków, zapotrzebowanie na jod rośnie wraz z naszym wiekiem. W przypadku dzieci wynosi ono do 120 µg, w przypadku osób dorosłych jest to około 150 µg, natomiast kobiety w ciąży powinny dziennie przyjmować ponad 200-220 µg jodu. Pozornie ilości te wydają się niewielkie, niemniej w Polsce nadal stwierdza się znaczne niedobory jodu, szczególnie w obszarach górskich, gdzie dostęp do tego pierwiastka w naturalnym stanie jest utrudniony. 

Najlepsze źródła jodu

Uważa się, że jod jest obecny w powietrzu mniej więcej do 300 metrów od brzegu morza. To jednak nie oznacza, że można go tylko wdychać, ponieważ jest obecny również w produktach spożywczych. Osoby, które chcą mieć poziom jodu bez zarzutu, powinny sięgnąć po ryby. Tych nie brakuje nad morzem – sandacze, łososie, leszcze czy dorsze mają w swoim składzie jod, ale również inne wartościowe składniki – witaminę D oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Pod względem zawartości jodu najlepiej wybrać dorsza – ryba ta w 100 gramach ok. 110 µg tego pierwiastka. Poza tym warto pamiętać, iż w Polsce sól jest obowiązkowo jodowana od 1996 roku. Nie oznacza to jednak, że należy spożywać jej więcej, aby wyrównać poziom jodu. Z uwagi na obecność soli w wielu produktach spożywczych i fakt, iż coraz częściej rezygnujemy z tej przyprawy, sprawia, że pozyskiwanie jodu nad morzem jest zdecydowanie korzystniejsze i prostsze. 

Kiedy najlepiej wdychać jod nad morzem?

Chociaż większość z nas uwielbia przebywać nad wodą latem, to co zaskakujące nie jest to najlepsza pora roku do korzystania z obecności jodu w nadmorskim powietrzu. Dlaczego? Ciepłe akweny szybciej parują, w związku z czym jod nie jest tak skoncentrowany w strefie nadmorskiej. Z tego powodu Bałtyk jest jednym z najlepszych miejsc do wdychania tego pierwiastka – to w końcu umiarkowanie ciepłe morze. Warto tu przyjechać jesienią, a nawet zimą – dzięki temu wzburzony Bałtyk wzbogaca powietrze tzw. aerozolem morskim, w którym znajduje się jod, ale również brom czy magnez. Mieszanka ta działa doskonale na nasz układ oddechowy i go oczyszcza. Dodatkowo wdychanie aerozolu poprawia sen oraz wzmacnia odporność organizmu. 

Chcesz skorzystać z dobroczynnego jodu nad morzem? Sprawdź ofertę HT Houseboats – nasze domki nad jeziorem Jamno znajdują się zaledwie kilkaset metrów od Morza Bałtyckiego.


Język