dojazd do mielna

Mielno, położone na północy kraju nad Bałtykiem, to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nadmorskich. Jak najlepiej dotrzeć do naszego miasta? Czy podróż samochodem to jedyne rozwiązanie? Sprawdziliśmy i mamy rady zarówno dla zmotoryzowanych, jak i osób, które podróżują komunikacją zbiorową.

Koleją do Mielna

Obecnie nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do Mielna koleją z głębi kraju. Najlepszym sposobem jest dotarcie do Koszalina. Pociągi rejsowe np. z Katowic pokonują taką drogę w około 9-10 godzin, a więc trwa to całkiem długo. Z Koszalina możemy udać się do Mielna pociągiem wakacyjnym. Linia ta jest co roku otwierana w sezonie urlopowym, dzięki czemu wygodna podróż z Koszalina nad morze trwa zaledwie kwadrans. Jednocześnie w lecie w Mielnie otwierana jest kasa biletowa, która poza sezonem jest nieczynna. Koszt biletu to 5 zł w jedną stronę. W przypadku linii dalekobieżnych do Koszalina koszt biletu np. z Katowic w drugiej klasie to około od 70 zł dla dorosłej osoby. Komfort takiej podróży ocenić musimy sami – niektórzy z nas z pewnością są fanami narodowego przewoźnika, w końcu w pociągu można swobodnie wstać, przejść się. Z drugiej strony standard pociągów PKP bywa bardzo zróżnicowany. Możemy mieć pecha i trafić na stary, nieklimatyzowany skład, w którym dodatku będzie mnóstwo ludzi. Na szczęście z roku na rok jest coraz lepiej. Dla wymagających wyższego standardu w wakacje kursuje pociąg Pendolino – z Krakowa przez Warszawę do Koszalina.

Autobusem do Mielna

Dla fanów zbiorowego transportu kołowego lub dla tych, którzy nie przepadają za jazdą pociągiem, dość ciekawą ofertę mają przewoźnicy autobusowi. W dobrej sytuacji są mieszkańcy Wrocławia, Poznania i Piły, którzy mają bezpośrednie autobusowe połączenie z Mielnem i Koszalinem – podróż trwa około 10 godzin. Czy to dobre rozwiązanie? Autobus jednak wymaga od nas, żeby siedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas, swoboda ruchu w pojeździe jest raczej dyskusyjna. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, iż nie musimy się martwić położeniem naszego bagażu. 

Jeden z popularniejszych przewoźników – Flixbus – wprawdzie nie oferuje bezpośredniego transportu do Mielna, ale zielonymi autobusem dojedziemy do Ustronia Morskiego. Stamtąd wystarczy niespełna godzina, aby możemy busem do centrum Mielna. Koszt podróży do Ustronia Morskiego np. z Warszawy to około 60-100 zł w zależności od daty rezerwacji. Zaletą podróży z Flixbusem są bardzo komfortowe autobusy, w których jest toaleta oraz WiFi. 

Samochodem szybko i przyjemnie

Teoretycznie podróż samochodem do Mielna jest najprostszym rozwiązaniem – a przede wszystkim najszybszym. Podróż ze wspomnianych wcześniej Katowic czy Warszawy to mniej więcej 6-7 godzin, a więc znacznie krócej, niż w przypadku autobusu czy pociągu. To nie jedyna wygoda – w końcu w samochód możemy zapakować mnóstwo bagaży, co szczególnie jest ważne dla rodzin z dziećmi. Niestety, w sezonie urlopowym można, a wręcz należy spodziewać się korków, które skutecznie potrafią ostudzić urlopowy zapał. Większość urlopowiczów będzie dojeżdżać do Mielna przez Koszalin i drogą krajową nr 11, na której w lipcu i sierpniu ruch jest znaczny. Trudno jednak odmówić takiemu rozwiązaniu wygody, dla której nawet godzinny korek jest tylko drobną niedogodnością. 

Samolotem do Mielna?

Chociaż w okolicach Mielna próżno szukać lotniska, to transport lotniczy w przypadku wakacji nad Bałtykiem ma sens. Najbliższe lotnisko znajduje się w Szczecinie (a dokładniej mówiąc, w Goleniowie). Z niego można dojechać do Mielna samochodem w około godzinę. W związku z tym wielbiciele latania tym nie będą musieli wybrać bardziej przyziemny środek transportu. 

Co ciekawe w przypadku Mielna niegdyś pomocne mogło być lotnisko koszalińskie. Jednak od lat 90. lądowisko Koszalin-Zegrze Pomorskie jest nieczynne dla ruchu cywilnego i obecnie użytkuje je lokalny aeroklub.


Język