ścieżki rowerowe w Mielnie i okolicy

Mielno wbrew pozorom to nie tylko piękne plaże i morze turystów w sezonie. Zjeżdżają tu również wielbiciele wycieczek rowerowych. Nie bez powodu – okolice Mielna są wręcz usłane ciekawymi ścieżkami rowerowymi, z które będą idealne zarówno na niedzielne wypady, jak i dla bardziej wymagających rowerzystów. 

Velo Baltica z Pleśnej do Mielna

Wycieczka rowerem tuż nad brzegiem Bałtyku to nie lada gratka. Wiedzą o tym nie tylko rowerzyści w Polsce, ale i w innych nadbałtyckich krajach. M.in. z tego powodu powstała droga EuroVelo 10, która biegnie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. W związku z tym obiega kilka państw – Danię, Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię oraz Szwecję. Eurovelo 10 jest nieustannie rozbudowywana i standard dróg rowerowych, również w Polsce, co roku się poprawia. Efektem tego jest otwarty w 2019 roku odcinek Pleśna – Mielno. Utwardzona, asfaltowa droga liczy około 18 kilometrów (otwarty nowy odcinek ma 9 km), dzięki czemu można szybko i przyjemnie spędzić czas na rowerze. Trasa w jedną stronę zajmuje mniej niż godzinę – idealnie na rodzinny, krótki wypad w ramach aktywnych wakacji. 

Szlak pałaców (niebieski)

Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino (most na Radwi) – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Pleśna- Gąski

Ten liczący ponad 75 km szlak z pewnością zrobi wrażenie na rowerzystach, którzy mają chrapkę na dłuższe trasy. Jeśli wyruszamy z Mielna, to najlepiej zacząć ją od końca – czyli w Gąskach, które znajdują się w gminie Mielno. Do Mostowa, drugiego końca trasy, z Mielna jest około 30 kilometrów. W związku z tym cała trasa może wynieść ponad 100 km. Co warto zobaczyć po drodze? 

  • Bursztynowy Pałac i Biały Pałac w Strzekęcinie,
  • Zabytkowe elektrownie wodne w Rosnowie i Niedalinie,
  • Latarnia morska w Gąskach,
  • XIX-wieczny szachulcowy kościół w Białogórzynie,
  • XVIII-wieczny kościół w Wierzchominie,
  • Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy,
  • Romańsko-gotycki kościół w Śmiechowie.

Oczywiście zabytki czy ogrody to nie jedyne atrakcje. Sama trasa jest niezwykle malownicza i pokazuje to, co w województwie zachodniopomorskim najlepsze, m.in. Jezioro Rosnowskie czy rezerwat florystyczny Wierzchomińskie Bagno.

Mielno i okolice

Dla wielbicieli wycieczek do miasta idealnym rozwiązaniem będzie droga rowerowa, która prowadzi z Mielna do Koszalina. Droga ta ma niespełna 13 kilometrów, jednak biegnie wzdłuż głównej drogi, stąd nie każdemu może to odpowiadać. Sama trasa może jednak być również atrakcją samą w sobie – po drodze wszak mijamy Mścice, w których funkcjonuje muzeum klasycznych samochodów – nie lada gratka dla wielbiciela motoryzacji. 

Rowerami możesz pojechać również z Mielna do Dobrzycy, gdzie znajdują się wspomniane przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus. Innym ciekawym celem może być ogród tematyczny, który znajduje się w Niegoszczu. Można ją odwiedzić, zjeżdżając z głównej drogi prowadzącej do Dobrzycy.

Skąd wypożyczyć rower w Mielnie?

Dla wszystkich naszych gości w HT Houseboats oferujemy wypożyczalnię rowerów bez żadnych dodatkowych opłat. Chcemy, aby każdy, kto odwiedza Mielno, będzie spędzał czas aktywnie – rowerowe wypady z pewnością się temu przysłużą. Chcesz skorzystać z jednego z najciekawszych noclegów w Mielnie z dala od zgiełku i głównego nurtu turystycznego? Wybierz HT Houseboats! 


Język