Mielno, Łeba, Jastarnia, Międzyzdroje, Władysławowo, Sarbinowo, a może Trójmiasto? Każdy z tych kierunków niewątpliwie pozwala cieszyć się z wakacji. Jednak ostateczny wybór miejscowości zależy od tego, jak chcemy spędzić ten czas. Być może bardziej od relaksu na plaży interesuje nas historia danego miejsca lub sportowe atrakcje? Poza tym istotne jest to, z kim podróżujemy – zupełnie innymi prawami rządzą się wyjazdy rodzinne z dziećmi, seniorami czy grupą przyjaciół.

Najlepsze polskie nadmorskie miejscowości

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego gminy nadmorskie, w których udzielono najwięcej noclegów podczas wakacji w 2019 roku to: Darłowo, Świnoujście, Rewal, Mielno, Dziwnów, Ustronie Morskie, Łeba, Władysławowo i Gdańsk. Turystów przyciągają z reguły długie i piaszczyste plaże, rezerwaty przyrody oraz możliwość skorzystania z dobrodziejstw obecnego w nadmorskim powietrzu jodu. Równocześnie jest szereg osób, które zniechęcone są wizją wakacji nad Bałtykiem z powodu tłumów (szczególnie w dobie pandemii, kiedy wyjazdy zagraniczne są mocno ograniczone).

Jak wybrać miejsce na wakacje nad morzem?

  • Spokój dla seniorów i osób spragnionych ciszy

Osoby starsze oraz zmęczone miejskim zgiełkiem potrzebują miejscowości, które z jednej strony nocą nie tętni życiem, a z drugiej – znajdą się w niej tereny do długich spacerów. Dobrym wyborem będzie m.in. Pustkowo (okolice Pobierowa), Karwia z długą i piaszczystą plażą oraz Sarbinowo (okolice Mielna) z promenadą idealną do spacerów.

  • Rodzinna wyprawa nad Bałtyk

Odpoczynek to jedno, ale podczas tygodniowego lub dwutygodniowego urlopu trzeba pomyśleć o atrakcjach dla dzieci, aby te nie czuły się znudzone. Nie chodzi tylko o rozrywki oferowane wzdłuż promenady (bazary, czasowe lunaparki). Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest Łeba, gdzie mamy Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, Park Dinozaurów, Labirynt Park Łeba, a także m.in. wystawę motyli oraz klocków Lego. Dobrą opcją jest również Dziwnów, Dziwnówek i Międzywodzie z dostępem do atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego oraz Nadmorskiego Parku Miniatur, czy też mostu zwodzonego w Dziwnej.

  • Aktywnie i historycznie w parze lub z przyjaciółmi

Wakacje nad polskim morzem to nie tylko słońce, Bałtyk, promenady i parki narodowe. Jeżeli planujemy urlop w parze lub z grupą przyjaciół, należy najpierw zastanowić się, jak będzie wyglądał wspólnie spędzony czas. W takim składzie można wybrać się na kitesurfing lub windsurfing w okolicach Zatoki Gdańskiej, kajakarstwo, pływanie na desce SUP, czy też na rowerki wodne lub piłkę plażową. W przerwie warto odwiedzić miejscowości, które najwięcej mówią o historii Pomorza (Puck, Gdańsk, Kołobrzeg, Słupsk).

Trzy w jednym, czyli Mielno – idealne miejsce na wakacje

Spośród szeregu ofert nadmorskich miejscowości często trudno wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada. Jednak z domkami na wodzie HT Houseboats jest zupełnie inaczej. Są one ulokowane nad jeziorem Jamno w Mielnie, zaledwie 300 metrów od morza. Dzięki temu na wyciągnięcie ręki mamy Bałtyk, a zarazem spokój towarzyszący wypoczynkowi nad jeziorem. Do tego każdy domek jest niczym “samotna wyspa”, gdzie można znaleźć ciszę i wytchnienie. Natomiast na osoby, które chcą aktywnie spędzić czas, czeka szereg atrakcji, w tym m.in. kompleks boisk, korty tenisowe, możliwość wypożyczenia rowerów i sprzętu pływającego, a dla rodzin z dziećmi m.in. kącik zabawowy, plac zabaw i mini park linowy. HT Houseboats w Mielnie to idealne miejsce do wypoczynku dla każdego!


Język