Wiedz, że wcale nie musisz być fotografem “National Geographic”, aby zrobić intrygujące zdjęcie zachodu czy wschodu słońca. Nawet jeśli nie będzie ono doskonałe pod względem technicznym, trzymając się kilku zasad, stworzysz udany kadr. A kto wie, może autorskie zdjęcie posłuży Ci jako wirtualna pocztówka z wakacji lub tapeta na telefon? Przymierzając się do fotografowania, nie zapomnij też o sprawdzeniu prognozy pogody. Przyda Ci się również odrobina cierpliwości – na fotograficzne cudo trzeba chwilę poczekać, a zdjęcia krajobrazów bywają nieprzewidywalne. Przekonaj się sam!

Złota i niebieska godzina

Pomijanie skomplikowanych zasad fotograficznych wcale nie oznacza, że nie możemy skorzystać, chociażby z podstawowych wskazówek. Chcąc zrobić udane zdjęcie wschodzącego lub zachodzącego słońca kieruj się zasadą złotej i niebieskiej godziny – jest to najlepszy czas na fotografowanie krajobrazu. Złota godzina to moment tuż po wschodzie słońca oraz przed jego zachodem – najdłuższa jest latem, więc szczególnie o tej porze roku masz więcej okazji do złapania wyjątkowych kadrów.

Niebieska godzina jest jej przeciwieństwem i obejmuje czas przed pojawieniem się słońca na niebie o świcie i chwilę po jego zachodzie późnym wieczorem. W tym czasie światło zwykle odbija się od nieba, dzięki czemu kadry utrzymane są w zimnej, niebieskiej tonacji kolorystycznej.

Czas fotografowania a efekty

Być może teraz zastanawiasz się, skąd takie wytyczne i dlaczego właśnie wtedy warto spróbować swoich sił fotograficznych. Przede wszystkim delikatnie stłumione światło spowoduje, że zdjęcia nie wyjdą prześwietlone, a Ty oddasz urok barw, które maluje słońce właśnie w złotej godzinie. Charakterystyczne, złociste, ciepłe oświetlenie zapewni klimatyczne zdjęcie, z którego na pewno będziesz dumny!

Co ważne, jeśli decydujesz się na zdjęcia aparatem, warto zaopatrzyć się w statyw – masz większą kontrolę nad całym procesem, sprzęt jest stabilny, a Ty możesz skupić się na realizacji swojej wizji, bez obaw, że zdjęcia będą rozmyte czy nieostre. Pamiętaj, fotografując wschód czy zachód, nie ma chwili do stracenia, dlatego najlepiej ustawić tryb seryjny – istnieje większa szansa, że wśród miliona ujęć znajdzie się fotograficzna perełka!

Tak więc niezależnie, czy zaliczasz się do grona rannych ptaszków, czy nocnych marków – masz szansę na bajeczne ujęcie słońca “w akcji” i zatrzymanie na zdjęciach tego niesamowitego widoku.

Zachód i wschód słońca – na pierwszym czy drugim planie?

Tak naprawdę wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Jeśli jednak zależy Ci na nietypowym ujęciu, a więc czymś więcej niż klasycznym obrazie zachodzącego czy wschodzącego słońca, skup uwagę na szczegółach!

Przelatująca ukradkiem mewa, a może chmura o śmiesznym kształcie? W fotografii liczy się spostrzegawczość i to właśnie ona pozwoli Ci stworzyć nieoczywisty kadr. Wówczas zachód czy wschód słońca będzie jedynie tłem, które nada charakteru Twojej fotografii.

Może nad morze?

Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że najpiękniejsze zachody i wschody słońca obserwujemy nad wodą, bo chowające się czy wyłaniające słońce niesamowicie współgra z jej barwą i dynamiką.

Nie bez powodu wypoczywający nad Morzem Bałtyckim turyści, a wśród nich i miłośnicy fotografii, tłumnie gromadzą się na zachodach słońca. Trzymając w ręku telefony lub bardziej zaawansowany fotograficzny sprzęt, czekają na tę jedną, magiczną chwilę, kiedy słońce zakończy dzień i zanurzy się za linią morza, a jedyne co po sobie pozostawi to cudowne barwy nieba.

Jeśli więc i Ty chcesz zostać autorem zapierającego dech w piersi widoku zachodzącego lub wschodzącego słońca – zaplanuj wyjazd nad morze, a szanse na udany, fotograficzny pejzaż wzrosną kilkukrotnie! Wykorzystaj w tym celu również możliwości nadmorskich hoteli – w domkach na wodzie HT Houseboats będziesz jeszcze bliżej morza, co pozwoli Ci zróżnicować kadry. Oprócz klasycznych zdjęć wykonanych na plaży to właśnie perspektywa przestronnego tarasu domków na wodzie pozwoli Ci z każdej możliwej strony uchwycić cudowne barwy nieba przenikające się z kolorem morza.

Jeśli jednak w trakcie Twojego pobytu pogoda nie zawsze będzie łaskawa – nie rezygnuj z fotografowania! Zamiast zdjęć krajobrazu, spróbuj fotografii makro (fotografia zbliżeń np. fal, kropelki rosy), przy której najlepsze efekty osiągniesz właśnie podczas ponurej aury. Wniosek? Każda pora jest dobra, aby obudzić w sobie pasję do fotografowania!


Język