Jak powiedział John Muir, słynny przyrodnik, „żeglowanie to nie tylko płynięcie na wodzie, ale także kontemplowanie piękna natury”. Dla nas żeglowanie to też nieustanna praca nad własną siłą, wytrzymałością i koncentracją, jak również możliwość całkowitego oderwania się od szarej rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że od wielu lat sport ten cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie, w tym także w Polsce. Marzycie o tym, by stanąć za sterem i płynąć ku linii horyzontu, w stronę zachodzącego słońca? Zobaczcie, jak możecie zacząć swoją przygodę z żeglarstwem i gdzie warto wypłynąć na szerokie wody, by złapać wiatr w żagle!

Żeglowanie – gdy raz go zaznacie, przepadniecie na dobre

Mówi się, że nic tak nie kształtuje naszego charakteru, jak sport. Zasada ta idealnie sprawdza się w przypadku żeglowania, które chociaż nie jest oparte na morderczej rywalizacji, to niejednokrotnie wymaga od nas pokonywania własnych słabości, koncentracji i walki z samym sobą – problemami z nadmiernym kontrolowaniem, wewnętrznym chaosem, a także wszelkiego rodzaju ograniczeniami natury fizycznej.
Kiedy jednak raz uda się zasiąść za sterami, poczujecie to, co jest całym sensem żeglowania – wewnętrzny spokój, harmonię i niesamowity relaks na świeżym powietrzu, którego nie sposób przyrównać do czegokolwiek innego. Warto również dodać, że żeglowanie niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym:

  • usprawniony metabolizm, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej;
  • obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu;
  • lepszą pracę serca i mniejsze ryzyko wystąpienia zawału;
  • profilaktykę rozwoju wad wzroku (dzięki długotrwałemu patrzeniu w dal);
  • kształtowanie charakteru i naukę skupienia oraz koncentracji;
  • budowanie pewności siebie i wyższej samooceny.

Nauka żeglowania – krok od poznawania świata i podróżowania po nieznanych wodach

Żeglowanie to sport, w który bardzo łatwo się wkręcić, jednak równie łatwo jest zrobić pierwszy krok ku temu, by zostać prawowitym żeglarzem. Wystarczy zapisać się na kurs żeglarski, zdobyć niezbędne umiejętności i, przy odrobinie szczęścia, patent żeglarski. Warto zaznaczyć, że w Polsce funkcjonują trzy stopnie żeglarstwa, jakie możemy uzyskać, czyli:

  • żeglarz jachtowy;
  • jachtowy sternik morski;
  • kapitan jachtowy.

By otrzymać powyższe uprawnienia, należy zdać egzaminy organizowane przez Podmioty Upoważnione określone przez stosowne ministerstwo. Na podstawie zdanego egzaminu Polski Związek Żeglarski wystawia oficjalny patent, który respektowany jest zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Co ważne, do przystąpienia do egzaminu nie jest konieczny wcześniejszy udział w kursie. W praktyce uznaje się jednak, że szkolenia mogą pomóc w nabyciu niezbędnych umiejętności, które mogą okazać się bezcenne podczas rejsów.

Gdzie żeglować w Polsce i gdzie wypożyczyć sprzęt wodny?

W Polsce żeglowanie jest możliwe praktycznie na każdym większym zbiorniku wodnym, o ile nie ma na nim zakazu. Jachtami żeglarskimi można zatem pływać zarówno po morzach i oceanach, jak i jeziorach. W każdym miejscu, gdzie znajduje się marina, za stosunkowo niewielką opłatę można wyczarterować jacht, by spędzić na nim niezapomniane chwile z bliskimi.

Taka możliwość istnieje również w Mielnie, gdzie znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wynajmując jacht, możecie tu pływać po malowniczym jeziorze Jamno, delektując się tym samym pięknem okolicznej natury w ramach romantycznej randki czy szalonej rodzinnej przygody. Jeżeli więc chcecie poczuć smak wodnych przygód, koniecznie odwiedźcie nas w HT Houseboats! W cenie pobytu czekać będą rowerki wodne, kajaki i deski SUP, a jeżeli zechcecie – niedaleko nas wyczarterujecie jacht, którym przepłyniecie się po naszej urokliwej okolicy. Ahoj, przygodo!

 


Język