sucha sauna

Sauna sucha, zwana również fińską, to jeden z najpopularniejszych prozdrowotnych sposobów na poprawę krążenia, metabolizmu czy pozytywnie wpływający na kondycję skóry czy odporność organizmu. Dla kogo sucha sauna to dobre rozwiązanie, a kto powinien jej unikać? Jak powinno się jej używać? Więcej w dalszej części tekstu.

Czym jest sucha sauna?

Inaczej mówiąc, sucha sauna to pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura 0 ok. 120 stopni Celsjusza – przy względnie niskim poziomie wilgotności powietrza (ok. 10-15%). Wbrew nazwie saunę tego typu nie opracowali Finowie, ale naród ten ma swój udział w jej rozpropagowaniu na całym świecie w XX wieku. Szacuje się, iż w samej Finlandii znajdziemy ponad 3 miliony saun, co jak na kraj liczący nieco ponad 5 mln mieszkańców jest robiącym wrażenie wynikiem. W Polsce sauny obecne są od tysiąca lat – pomagały naszym przodkom radzić sobie z higieną oraz wspierać dobre samopoczucie.

Kto może z niej korzystać?

Sauna fińska jest przeznaczona dla dorosłych osób, które chcą zadbać o swoją kondycję. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. W przypadku osób cierpiących na choroby np. układu krążenia, nowotwory czy problemy z nerkami warto uprzednio skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy stan zdrowia pozwala na skorzystanie z sauny. Z suchej sauny nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Ponadto sucha sauna może wywoływać dyskomfort, który również może uniemożliwić korzystanie z niej.

Jak korzystać z suchej sauny?

Podstawą jest przygotowanie swojego ciała – należy się uprzednio umyć i wysuszyć. Przed wejściem do sauny nie należy być na czczo ani po obfitym posiłku (najlepiej odczekać około 2 godzin przed wejściem do sauny). Nie należy również spożywać żadnych napojów alkoholowych ani być na kacu. W przypadku wcześniejszego wysiłku fizycznego warto poczekać pół godziny przed skorzystaniem z sauny. Do pomieszczenia wchodzimy jedynie w ręczniku – lepiej unikać strojów kąpielowych, ponieważ blokują one pory i utrudniają działanie detoksykacyjne suchej sauny. W pomieszczeniu siedzimy na ręczniku lub leżymy. W saunie fińskiej nie należy przebywać dłużej niż 30 minut w 2-3 etapach, zazwyczaj pojedyncza sesja wynosi kilkanaście minut. W trakcie tracimy dużo wody, którą po sesji i w przerwie między nimi należy uzupełnić. Warto także po wyjściu schłodzić ciało pod prysznicem, zaczynając od stóp.

Korzyści zdrowotne podczas przebywania w suchej saunie

Wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza wpływają pozytywnie na nasz organizm. W jaki sposób? Panujące w saunie warunki pobudzają nasz organizm do oczyszczania, przede wszystkim poprzez intensywne pocenie oraz szybszy metabolizm. Pozwala to otworzyć pory, oczyścić je i wypocić wszelkie toksyny zalegające w naszym ciele. Sesje w saunie pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a co ciekawe, pojedyncza sesja pozwala spalić 300 kalorii. Ponadto przebywanie w saunie pomaga przeciwdziałać przeziębieniom, pomaga skrócić czas rekonwalescencji po chorobach układu oddechowego, uelastycznia skórę, poprawia krążenie oraz wpływa relaksująco. Skorzystać z niej mogą osoby cierpiące na choroby skórne (np. łuszczycę, trądzik itp.), bóle mięśniowe czy kręgosłupa.

Dodatkowo sauna może działać kojąco na nerwy – w jaki sposób? Gdy jednocześnie przebywamy nad wodą. Sucha sauna to jedna z atrakcji dostępnych na terenie naszego ośrodka – jako pływający domek nad jeziorem oraz w ramach niektórych domków. Jeśli więc szukasz intrygującego noclegu nad jeziorem Jamno w Mielnie, to koniecznie sprawdź naszą ofertę z dostępem do pływającej suchej sauny w cenie. Przekonaj się, jak już po kilku sesjach poprawisz swoją kondycję.


Język