grill na plaży

Chyba każdy z nas uwielbia grillowanie. Zapach smażonego mięsa, towarzystwo najbliższych, ale przede wszystkim – czas spędzony na świeżym powietrzu. Najczęściej grillujemy na posesjach i ogródkach działkowych, ale czasami mamy na to ochotę podczas wakacji nad morzem. Czy grill można rozpalić na plaży? Jak wygląda stan prawny w przypadku ogniska na plaży? Więcej w tekście. 

Grill na plaży

W polskim prawie nie istnieje odgórny zakaz rozpalania grilla na plażach publicznych. Decyduje o tym gmina, do której dana plaża należy. Może ona wprowadzić np. całkowity zakaz spożywania alkoholu. Gdzie znajdują się takie informacje? Z reguły są wyszczególnione na tablicach informacyjnych przy wejściu na plaże. Jeśli jednak nie znajdziemy tam informacji na temat rozpalania czegokolwiek, nie oznacza to automatycznie, że możemy rozpalać grill na plaży. Dodatkowe informacje na ten temat mogą znajdować się w regulaminach dostępnych na stronie gminy. 

Gdy okaże się, że na danej plaży możemy rozpalić (w przypadku Mielna nie funkcjonuje taki jednoznaczny zakaz) grilla, musimy pamiętać, aby przestrzegać pewnych zasad. Dotyczą one m.in. zachowania porządku w miejscu publicznym oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Oznacza to, że lepiej nie rozpalać grilla na bardzo zatłoczonej plaży, gdzie z całą pewnością dym będzie przeszkadzał innym wczasowiczom. Ponadto w przypadku grilla na plaży najlepiej mieć własną rozpałkę, a nie np. uzbierany chrust. Oczywiście należy pamiętać również o tym, że po skończonym grillowaniu miejsce trzeba wysprzątać. Za nieprzestrzeganie reguł Straż Miejska może wystawić mandat do 500 zł. Jeśli więc chcemy cieszyć się smakiem grillowanej kiełbasy z rożna, najlepiej wybrać plaże mniej uczęszczane, gdzie możemy imprezować we względnym spokoju i bez denerwowania innych. Omijamy jednak wydmy – przebywanie na nich i grillowanie jest zakazane. 

Ognisko na plaży

Grill na plaży to nie wszystko – nierzadko chcemy również rozpalić ognisko, upiec kiełbaskę, ziemniaki czy inne rarytasy i po prostu miło spędzić czas. Do niedawna rozpalanie ognisk na plaży było całkowicie zabronione. Biorąc jednak pod uwagę, jak często zdarzały się nielegalne ogniska, postanowiono zmienić nieefektywne prawo. Wcale to jednak nie ułatwiło osobom chętnym rozpalanie ognisk, ponieważ fakt ten trzeba uprzednio zgłosić do odpowiadającego urzędu morskiego. Dla Mielna jednostką odpowiedzialną jest Urząd Morski w Słupsku. Niestety, samo złożenie wniosku nie oznacza, że następnego dnia możemy rozpalić ogień. Na decyzję urzędu trzeba poczekać aż kilka tygodni, ale nie znaczy to, że nie ma chętnych na taką oficjalną formę zorganizowania ogniska. Pamiętajmy przy tym, iż ognisko po jego zakończeniu należy uprzątnąć. 

Bezpieczny grill nad wodą w HT HouseBoats

Szukasz bezpiecznego sposobu na zorganizowanie grilla nad wodą? A może nie wyobrażasz sobie wakacji bez rozpalania ogniska i wspólnych, magicznych chwil spędzonych przy nim? W Herbals&SPA, poza wszystkimi udogodnieniami, mamy również specjalnie wyznaczone miejsce na grill lub ognisko. Dzięki temu bez względu na to, czy przyjeżdżasz z rodziną, czy organizujesz wyjazd integracyjny dla swojej firmy, możesz stworzyć niepowtarzalną atmosferę i zachęcić wszystkich do spędzania czasu na świeżym powietrzu, tuż nad brzegiem jeziora Jamno. Zapraszamy do HT HouseBoats, skąd blisko do Morza Bałtyckiego, jak i nad przepiękne jezioro, nad którym możesz spędzić swoje wymarzone, wyczekane od dawna wakacje – zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami bezpieczeństwa. 


Język