bursztyn zbieranie bursztynu

Poławianie bursztynu to jedna z wielu aktywności, które mogą uatrakcyjnić pobyt nad morzem. Nie znaczy to jednak, że podczas każdego spaceru brzegiem Bałtyku znajdziemy interesującą nas grudkę. Kiedy najlepiej szukać bursztynu? Czy można robić to bez zezwoleń? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

Zasady zbierania bursztynu

Bursztyn to inaczej zastygła żywica sosny, którą ludzkość zbiera i ceni od tysięcy lat. Obecnie bursztyn to cenny surowiec – w skupach można za niego otrzymać nawet kilkaset złotych za kilogram. Zgodnie z przepisami regulowanymi przez Urząd Morski, nie ma konieczności posiadania żadnego zezwolenia na poławianie bursztynu. Jeszcze do końca 2018 roku wymagał go Urząd Morski w Słupsku, ale na tę chwilę Bałtyk stoi otworem przez każdym, kto chce zabrać ze sobą trochę morskich skarbów. O czym jednak należy pamiętać? Bursztyn można zbierać tylko ręcznie – nie można do tego używać maszyn do prac ziemnych. Oczywiście jak w przypadku wszystkich aktywności na plażach, tak i zbieranie bursztynu nie może zakłócać spokoju innym wypoczywającym. Ponadto bursztynu nie wolno zbierać na klifach, w Słowińskim Parku Narodowym oraz w lasach. 

Kiedy szukać bursztynu?

Prawdziwi znawcy tematu nierzadko obserwują morze jeszcze w nocy, szczególnie podczas sztormu. Dlaczego? Sztorm na Bałtyku sprawia, że morze oddaje na ląd to, co zalega na jego dnie. Stąd oprócz bursztynu często spotykamy śmieci, resztki drewna, wodorosty i tym podobne. Specjaliści, poza używaniem specjalnych latarek ultrafioletowych, obserwują miejsca, w których żerują mewy – tam również mogą znajdować się cenne bryłki. 

Kiedy mamy największe szanse na znalezienie chociaż odrobiny złota Bałtyku? Z uwagi na zatłoczone plaże latem, trudno liczyć na łut szczęścia. Zdecydowanie lepszym czasem są jesień oraz wiosna. Spacery brzegiem niespokojnego morza są wówczas niezwykle zdrowe, a do tego pogoda sprzyja wypłukiwaniu jantaru z dna Bałtyku. Dlatego jeśli szukasz bursztynu, nad Bałtyk wybierz się od września/października do mniej więcej kwietnia. Ponadto warto obserwować pogodę – najkorzystniejszy w tym wypadku jest silny, południowy wiatr. 

Jak odróżnić bursztyn od zwykłych kamieni?

Jeśli mamy ze sobą miskę, wystarczy nalać do niej trochę wody (powinna być słowa). Bursztyn powinien unosić się na powierzchni, a kamienie czy śmieci – powinny opaść. Wyżej wspomnieliśmy o lampie ultrafioletowej. To oczywiście najlepsza metoda na szybką weryfikację jantaru w nocy, gdy pod wpływem światła UV mieni się on na zielonkawo lub żółto. Jak sprawdzić, czy nasz bursztyn jest prawdziwy w domowych warunkach? Dla bardzo odważnych – “kandydata” na bursztyn możemy podpalić. Jeśli poczujemy wyraźną, żywiczną woń, to oznacza, że trafił się nam najprawdziwszy jantar i mamy pamiątkę na wiele lat.

Szukasz wyjątkowego miejsca nad Bałtykiem, z którego blisko na plażę nie tylko w celu poszukiwania bursztynu? Wybierz HT Houseboats – domki na wodzie w Mielnie. Masz ośrodek to jedno z najoryginalniejszych miejsc noclegowych w Polsce, gdzie codziennie będziesz się budził z przepięknym widokiem na wodę. 


Język