Jak się rozgrzać zimą

Tegoroczna zima zdążyła już nam pokazać, że potrafi zaskoczyć niską temperaturą oraz obfitymi opadami śniegu. Normalne jest, że chcemy korzystać z jej uroków i spędzać jak największą ilość czasu na zewnątrz. Istnieje wiele możliwości oraz propozycji aktywności na świeżym powietrzu zimą – od spacerów po zaśnieżonych lasach, poprzez różnego rodzaju sporty – bieganie na nartach, snowkiting czy też morsowanie. Jak odpowiednio przygotować do tego organizm i rozgrzać go w celu uniknięcia zachorowania? Oto kilka wskazówek, które dla Was przygotowaliśmy.

Jak dochodzi do wyziębienia organizmu?

Wyziębienie organizmu to innymi słowy jego wychłodzenie. Najczęściej dochodzi do niego, gdy temperatura w ciągu dnia ulega zmianom i nasz ubiór staje się nieadekwatny do warunków pogodowych. Inną przyczyną może być też dłuższy pobyt na zewnątrz czy przemoczone deszczem lub śniegiem ubrania. Skutkiem wyziębienia jest spadek odporności. Ten zaś znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Wiedząc o tym, warto mieć na uwadze przy planowaniu dłuższych pobytów na powietrzu ubranie się na tzw. cebulkę i zaopatrzenie się w nieprzemakalne obuwie. Dobrze jest mieć ciepłą czapkę oraz skarpety, ponieważ ciepło głównie “ucieka” przez głowę i stopy. A co zrobić po powrocie do domu, aby pozbyć się uczucia zimna? Jest na to kilka prostych sposobów.

Domowe sposoby na rozgrzanie organizmu

Po pierwsze, napoje rozgrzewające. Świetnie sprawdzi się herbata z imbirem. Może być to również herbata z dodatkiem ostrych przypraw (kurkuma, cynamon, kardamon). W okresie zimowym należy unikać picia zielonej herbaty oraz naparów z mięty. Te działają odwrotnie do pożądanych przez nas efektów i mają właściwości wychładzające organizm – stąd ich popularność latem. Jeżeli chodzi o jedzenie, tu świetnie sprawdzają się zupy. Przykłady? Fasolowa, grochowa, krupnik, zupa z soczewicy czy tradycyjny rosół. Jakie jeszcze produkty warto uwzględnić w jadłospisie w tym okresie? Różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, rośliny strączkowe, pestki, nasiona oraz warzywa okopowe, korzeniowe i kapustne.

A które produkty z kolei wychładzają nasz organizm? Są to owoce cytrusowe, przetwory mleczne i warzywa typu sałata, ogórek lub pomidor. Co jeszcze pomaga w rozgrzaniu organizmu? Z całą pewnością gorące kąpiele, ale uwaga – nie od razu po powrocie do domu, aby gwałtownie nie zmieniać temperatury. Rekomendowany czas takiej kąpieli to pomiędzy 10 minut a pół godziny. Do wody można dodać odrobinę aromatycznego olejku geraniowego, sosnowego lub pomarańczowego. Wieczorami natomiast nic nie sprawdza się tak dobrze, jak koc i termofor. Dla wyjątkowych zmarzluchów opcją do rozważenia jest zakup elektrycznego koca.

Jak ogrzać się po całym dniu spędzonym na zewnątrz w HT Houseboats?

HT Houseboats w Mielnie wychodzi naprzeciw potrzebom fanów aktywnego spędzania czasu zimą i zaprasza do rozgrzewających wizyt w saunie! Pobyt w pływającej na wodzie saunie bez wątpienia uwolni od codziennych napięć i poprawi samopoczucie. Inną możliwością oferowaną przez HT Houseboats, świetnie sprawdzającą się w zimowe dni, jest masaż ciepłymi kamieniami. Ta metoda masażu łączy tradycyjne techniki z użyciem gorących kamieni. Jakie daje efekty? Rozluźnia mięśnie oraz pobudza krążenie i metabolizm. Dodatkowo, domki wyposażone są w kominki, przy których długie, zimowe wieczory będą wyjątkowo przyjemne!


Język