W Meksyku barwne i radosne Día de Muertos, w krajach anglojęzycznych – pełne czarów i symboliki Halloween, w Polsce – refleksyjne i wzruszające Zaduszki (a kiedyś przejmujące Dziady). Co kraj, to obyczaj! I choć w naszym kraju tradycje związane z obchodami dnia Wszystkich Świętych mają piękny i zdecydowanie wart kultywowania charakter, nic nie stoi na przeszkodzie, by czerpać z innych kultur to, co radosne i równie wartościowe. A przecież każda okazja do świętowania i dobrej zabawy jest dobra! Halloween jest tego świetnym przykładem! Tylko co można robić w Halloween, by cieszyć się tym świętem po swojemu?

Co robić w Halloween – przepis na udany weekend

Jesienny pejzaż, choć nieraz przybiera barwy złota, otulony jest najczęściej w szarościach. Niepewna aura stawia pod znakiem zapytania sens planowania całodniowych wycieczek plenerowych, wyjść na imprezę do znajomych lub do baru można właściwie zawsze, więc co robić w Halloween? Jak nadać swojej codzienności wyjątkowości i odrobiny magii?

Najlepiej łączyć możliwości, by niezależnie od warunków pogodowych, dodać jesieni koloru! Czy piękny i komfortowy domek na wodzie z widokiem na rozległą taflę jeziora, z roziskrzonym kominkiem, wanną z hydromasażem, dostępem do sauny, możliwością spacerowania po przepięknej i różnorodnej przyrodniczo okolicy oraz korzystanie z licznych atrakcji i możliwości spędzania czasu brzmi wystarczająco barwnie? Jeśli uważasz, że tak – zapraszamy do HT Houseboats! A jeśli masz wątpliwości – tym bardziej zapraszamy! Z przyjemnością je rozwiejemy!

Co można robić w Halloween? „Strasznie” dobrze się bawić!

Skoro już ustaliliśmy gdzie pojechać, podpowiadamy też co można robić w Halloween. Zabawy charakterystyczne dla Halloween inspirowane są źródłowym znaczeniem tego święta. Odpędzanie złych duchów i upiorów w wieku XX przybrało szaty zabaw przebieranych i towarzyszących im gier i zwyczajów. Obowiązkowym elementem wystroju są np. lampiony z dyni, motywy czaszek czy pajęczyn.

Wieczór strachów to świetna okazja do spróbowania swoich sił w artystycznych makijażach, czy przygotowania niepowtarzalnego stroju. Najlepiej podjąć się tych wyzwań samemu, pamiętając, że bardziej od efektów liczy się świetna zabawa! A co można robić w Halloween, gdy etap przygotowań dobiegnie końca? Przedstawiamy zbiór kilku niezawodnych sposobów na „strasznie” dobrą zabawę!

Zabawy halloweenowe (nie tylko) dla dorosłych

Jakie zabawy halloweenowe warto wpisać w plan wieczoru? Lanie wosku i wróżby warto zostawić na andrzejki i skupić się na innych propozycjach:,m

jabłka na sznurku to typowa halloweenowa zabawa! Zadaniem uczestników jest zjedzenie wiszącego jabłka bez pomocy rąk! Wygrywa osoba, która zrobi to najszybciej;

jabłka w wodzie to kolejna typowa zabawa. Owoce pływają w misce z wodą, a uczestnicy muszą jak najszybciej chwycić je ustami i wyjąć (oczywiście bez pomocy rąk);

balony – do każdego balonu przed nadmuchaniem wkładamy kartkę z zadaniem. Gdy balony są już nadmuchane – możemy namalować na nich twarz straszydła. Następnie każdy uczestnik przekuwa kolejno balon i wykonuje zawarte w nim zadanie;

sieć pająka – rozwieszamy w pomieszczeniu wstążki (lub papier toaletowy). Zadaniem graczy jest przejście przez sieć bez dotknięcia jej;

wycinanki – przygotujcie wspólnie wycinane z papieru serwetki lub lampiony (również te z dyni – o czym piszemy nieco niżej);

halloweenowe wersje popularnych zabaw – np. kalambury z horrorami, teatr cieni z upiorami czy układanie bajek lub strasznych opowieści po jednym zdaniu każdy.

Najważniejsze, by bawić się w dobrym towarzystwie – Halloween to idealna okazja do zabaw i gier w gronie przyjaciół oraz dla rodzin z dziećmi!

Cukierek albo psikus! Zabawy halloweenowe dla dzieci

Choć w Halloween bawić mogą się wszyscy, to właśnie dzieci najbardziej lubią to święto! Najbardziej znaną zabawą halloweenową praktykowaną przez dzieci jest „cukierek albo psikus” – czyli wieczorny spacer w po okolicy (koniecznie w „upiornych” strojach i najlepiej w towarzystwie osoby dorosłej) w poszukiwaniu słodyczy. Jak to się odbywa? Dzieci pukają do drzwi sąsiadów, którzy tego wieczoru powinni mieć przygotowany zapas cukierków. Grupa, która zbierze najwięcej słodyczy – wygrywa (i może podzielić się z innymi).

Zabawy halloweenowe dla dzieci to również okazja do kreatywnego i edukacyjnego spędzenia czasu z rodzicami. Bo tak właśnie można określić wspólne przygotowanie lampionów z dyni! Osoba dorosła nożem wykrawa dynię, a dzieci wybierają miąższ i rysują na owocu (tak, z botanicznego punktu widzenia dynia jest owocem) wzory do wycięcia. Zwieńczeniem działań jest oczywiście umieszczenie w lampionie świeczki.

Weekendowy wyjazd i spędzanie czasu w kreatywny sposób na pewno doda koloru i odrobiny magii jesiennej codzienności. A w HT Houseboats każda chwila może być magiczna – nie tylko w Halloween.


Język