Medytacja jest swego rodzaju prysznicem dla umysłu – odświeża, oczyszcza, relaksuje i sprawia, że myśli powracają na prawidłowe tory. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to w naszych głowach odbywa się szaleńcza gonitwa myśli oraz zmartwień, czas spędzony z samym sobą jest wręcz bezcenny. Niestety, początki przygody z medytacją mogą wydawać się wielu osobom bardzo trudne, a czasami nawet nieosiągalne. Warto więc odpowiednio się przygotować do takiej praktyki – nie tylko w kwestii naszego podejścia, ale też miejsca, w którym będziemy się relaksować.

Jak oczyścić umysł medytacją?

Brzmi prosto i banalnie: „zadbaj o swój umysł i poczuj wewnętrzny spokój”. Pytanie tylko, jak te dokonać, skoro natłok myśli nie opuszcza naszego umysłu ani na moment? Na pomoc przychodzi medytacja, czyli praktyka umożliwiająca skupienie się na tym, co dzieje się tu i teraz. Coraz częściej spotykamy się również ze stwierdzeniem, że medytacja jest znakomitym sposobem na walkę ze stresem. Uważność i świadomość – te dwa pojęcia są tu kluczowe, ponieważ to dzięki nim możesz kontrolować myśli i osiągać stan wewnętrznej harmonii.

Medytować możemy na wiele sposobów, jednak każdy z nich uwzględnia tak naprawdę te podobne zasady, których cel jest jeden – wyciszenie i uspokojenie umysłu. Jak oczyścić umysł medytacją? Wypróbuj poniższą metodę – być może to właśnie ona pomoże Ci odzyskać wewnętrzny zen.

  • Usiądź wygodnie, wyprostuj się i zamknij oczy.
  • Skup się na tym miejscu na swoim ciele, o którym na co dzień nie myślisz – może to być np. środek nosa lub najmniejszy palec u stopy.
  • Rozluźnij ciało i głęboko oddychaj.
  • Przez kolejnych 5-10 minut staraj się nie myśleć o rzeczach przyziemnych. Poddaj się chwili.
  • Stopniowo wyprowadzaj ciało ze stanu medytacji, otwórz oczy i uśmiechnij się do siebie.

O czym myśleć podczas medytacji?

Co robić podczas medytacji, jak długo pozostawać w stanie wyciszenia – osoby, które do tej pory nie miały większej styczności z medytacją, za pierwszym razem mogą czuć, jakby w ich głowach szalało stado dzikich koni. Myśli przeplatają się ze sobą, a zapanowanie nad nimi wydaje się wręcz nierealne. Czy aby na pewno? Zobacz, o czym możesz myśleć podczas medytacji, by być bardziej uważnym.

  • Skup się na oddechu – myśli kierujemy na to, jak nasze ciało zmienia się wraz ze wdechem i wydechem;
  • Licz oddechy – warto liczyć wdechy i wydechy w myślach, uspokajając tym samym oddech;
  • Medytuj wdzięczność – skupiamy się na tym, co już mamy i staramy się wyrażać wdzięczność za każdą, nawet najdrobniejszą rzecz;
  • Obserwuj myśli – obserwujemy swoje myśli, jakby należały one do osoby znajdującej się obok nas i pozwalamy im spokojnie przepływać przez ciało.

Medytacja poranna w HT Houseboats – idealny sposób na wakacyjny relaks

Sekretem udanej medytacji są nie tylko odpowiednio dobrane praktyki, ale także miejsce, w którym będziemy się relaksować. Ważne, by była to przestrzeń cicha i spokojna, z dala od zgiełku miasta i rozpraszających nas bodźców. W te ramy idealnie wpisują się domki na wodzie w HT Houseboats, położone zaledwie 200 metrów od Morza Bałtyckiego, na Jeziorze Jamno.

Oddaj się porannej medytacji z widokiem na budzące się do życia słońce. Rozsiądź się tu na hamaku, zamknij oczy, rozluźnij ciało i skoncentruj się się na oddechu. Twoje myśli skupione będą tylko na tym, co tu i teraz, a w tle będziesz słyszeć wyłącznie szum nadmorskich fal. Brzmi jak bajka? Przekonaj się, jak wartościowy może być Twój czas spędzony w HT Houseboats – zapraszamy do Mielna!


Język