międzynarodowy szlak nadmorski E-9

Uwielbiasz spacery, które nie oznaczają tylko wyjście do sklepu? Koniecznie sprawdź międzynarodowy szlak nadmorski E-9, którego część przebiega przez Mielno. Kiedy powstał ten szlak? Ile liczy kilometrów i ile krajów obejmuje? Więcej na ten temat w tekście. 

Trasa międzynarodowego szlaku E-9

Szlak E-9 liczy sobie około 45000 kilometrów długości i należy do grupy 11 europejskich szlaków wędrówkowych. Znakowanie kontynentu dla wielbicieli długich wypraw rozpoczęto jeszcze pod koniec lat 60. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Turystyki Wędrownej. Szlaki wyznaczone przez tę organizację mają od 2000 do 11000 kilometrów.

E-9 obejmuje kilka krajów europejskich. Są to kolejno Portugalia, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Polska, Rosja, Litwa, Łotwa i Estonia. Rozpoczyna się (lub kończy) w portugalskim Przylądku Świętego Wincentego (Cabo de São Vicente), a kończy w estońskim kurorcie Narva-Jõesuu tuż przy granicy z Rosją. Cała trasa przebiega brzegiem Oceanu Atlantyckiego, Zatoki Biskajskiej, następnie Morza Północnego i Bałtyckiego, a kończy w Zatoce Finskiej. To przepiękny szlak dla tych, którzy podczas pieszych wędrówek nie chcą nią na chwilę rozstawać się z widokiem ogromnych akwenów. 

W Polsce natomiast szlak E-9 zaczyna się na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu, a kończy na przejściu granicznym w Braniewie (województwo warmińsko-mazurskie). Fragment szlaku, który przechodzi przez Mielno, nosi dodatkową nazwę Koszaliński Szlak Nadmorski. W województwie zachodniopomorskim E-9 liczy około 270 kilometrów. W Polsce szlak E-9 jest oznaczony na czerwono

Szlak E-9 w Mielnie

Dla podróżujących pieszo od zachodu szlak E-9 w gminie Mielno rozpoczyna się w miejscowości Gąski. Największą atrakcją, która można w Gąskach zobaczyć, jest przede wszystkim latarnia morska, wysoka na ponad 50 metrów. Następnie droga wiedzie przez Sarbinowo, w którym znajduje się zabytkowa chata rybacka oraz kościół z połowy XIX wieku. Szlak wprawdzie wiedzie drogami asfaltowymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uciąć sobie przerwę np. na plaży przed kolejnymi etapami. 

Z Sarbinowa szlak udaje się do Mielna przez wieś Chłopy. W Mielnie na zagorzałych spacerowiczów czeka m.in. słynna aleja lipowa, promenada nadmorska i liczne atrakcje na plaży i wokół niej. Za Mielnem szlak prowadzi do Unieścia przez kanał jamneński, gdzie znajduje się plaża naturystów, o której już pisaliśmy. Osoby, które chcą ruszyć dalej, powinny udać się czerwonym szlakiem w stronę Jarosławca, aby minąć granicę województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Nocleg w Mielnie dla pieszych wędrowców

Bez względu na to, czy Mielno będzie dla Was początkiem wyprawy szlakiem E-9, czy tylko przystankiem, polecamy domki nad wodą w HT Houseboats. Dlaczego? Nasz ośrodek to doskonałe miejsce na wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Na miejscu nasi goście mogę skorzystać z restauracji, aby zjeść prawdziwą regionalną kuchnię i nabrać sił przed dalszą wędrówką. W HT Houseboats znajdziesz również mnóstwo dodatkowych atrakcji – od sauny, usług SPA po dostępne boiska sportowe. Stworzyliśmy to miejsce po to, aby służyło osobom nakierowanym na aktywny wypoczynek, które jednocześnie wymagają wysokiego standardu noclegu. Zarezerwuj swój nocleg już dziś!


Język